Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised nädal 31
28.07.2014

 Lahkus Jaan Arder

24. juuli õhtul suri 62-aastasena laulja ja muusik Jaan Arder. Delfi andmetel leiti armastatud laulja surnukeha tema Lasnamäe korterist. Jaan Arder (1952-2014) laulis end Eesti rahva südamesse selliste legendaarsete ansamblite koosseisudes nagu Hortus Musicus, Apelsin, Lust Fest ja Elavad Klassikud. Jaan Arder on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis laulu erialal. Konservatooriumis õppis Arder Tiit Kuusiku lauluklassis ning on enda õpinguid varem meedias meenutanud järgmiselt: "Kuusikul oli hääl, mis pani värisema terve Estonia saali ja mul oli tunne, et minu nääpsukesest kehast ei saa iial sellist häält välja võluda, sundigu Kuusik ussi- või püssirohuga." Ent just Jaan Arderi hääl on see, mis on Eesti rahva muusikalisse mälusse laulnud armastatud levimuusikaansambli Apelsin koosseisus sellised lood, nagu "Armurõõm", "See viis" ja "Capri saarel". Lisaks laulmisele mängis Arder ka erinevaid pille: kitarri, mandoliini, steelkitarri ja mitmeid muid instrumente. Oma viimase intervjuu andis Arder raadio Elmar saates „Tähetee“, mis oli eetris 26. juuli ennelõunal.

 

Ellerhein oli Itaalias võidukas

Tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel saavutas 16.-20. juulini toimunud 53. rahvusvahelisel, Euroopa karikasarja kuuluval Seghizzi koorikonkursil Itaalias Gorizias grand prix. Ellerheina peadirigent Ingrid Kõrvits rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et pärast sellist suurt võitu valdavad teda loomulikult väga head tunded, kirjutab kultuur.err.ee. "Meel on rõõmus ja kuna meile oli see grand prix' võit ka küllaltki ootamatu, siis seda enam. Nüüd on juba mõni päev mööda läinud ja oleme natuke maha rahunenud, aga see esimene emotsioon oli küll väga vägev," lausus Kõrvits. Ellerhein pälvis Gorizias ka mitu eripreemiat.

 

Eurovisioon toimub nädala võrra hiljem

Kolmapäeval teatas EBU, et 2015. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus peetakse maikuu eelviimasel nädalal, mitte 12.-16. mai, nagu esialgu välja kuulutati. Lauluvõistluse poolfinaalid toimuvad Austrias 19. ja 21. mail ning suur finaalshow 23. mail. Kuupäevamuutust tingis asjaolu, et kandideerivate toimimislinnade ürituskalendrid on tihedad ning samal ajal toimuvad ka teised suured sündmused. Euroopa Ringhäälingu Liidu (EBU) jaoks sobis kuupäevade muutmine kenasti ka tehnilistel põhjustel. Järgmise paari nädala jooksul soovivad Austria telekompanii ORF ning EBU ka korralduslinna välja valida.

 Rolf avaldas uue loo

Unetud ööd stuudioseinte vahel on loonud uue suvise loo "Vaikides", mille esitajateks on eesti klubimuusika tuntud tegija DJ Whirl ning tuhandete eestimaalaste südamed võitnud laulja Rolf Roosalu. Seekord on tegu DJ Whirli puhul suure muusikalise kannapöördega. Loo tempo on oluliselt aeglasem kui eelneva loomingu puhul ning saundivalik on äärmiselt suvine ning mahe. "Selle loo tõeliseks autoriks on minu jaoks aga Kätlin - inimene, kelleta seda lugu poleks kunagi sündinudki" ütleb loo autor Gunnar Viibus. "Meie kõigi elus on see üks "laul", keda soovime ikka ja jälle ilma sõnagi ütlemata kuulata – vaikides. Miks aga Rolf Roosalu? - Aga kes muu siis veel! Meil on Rolfiga juba varasemalt mitu koostööprojekti seljataga, ning kui seda lugu kirjutasin, mõtlesin momentaalselt tema vokaali kasutada selle atmosfääri täiuslikuks muutmiseks!” Rolfi arvates ei olegi lugu ehk nii väga sobiv tantsupõrandatele, küll aga autodesse, randa, kõikidesse kaunitesse paikadesse ning kõigi südamesse.

 Pella esindab Eestit

Trummar ja kitarrist Rauno Pella esindab Eestit rahvusvahelisel lugudekirjutamise konkursil. Rauno Pella on tuntud ansamblite Power Play ja Swingers trummarina ning on mänginud kitarri paljude erinevate lauljate unplugged-koosseisudes nagu Merlyn Uusküla, Birgit Õigemeel, Teele Viira ja paljud teised. Selle aasta septembris ilmub Raunol esimene debüütalbum "When Light Embraced The Dark", millelt esimesel singlil "I Don't Mean To Stalk" teeb lauljana kaasa Pille-Riin Karro ja basskitarril Mai Agan. See lugu võeti vastu rahvusvahelisele Toontrack EZ Drummer konkursile, kus hetkel on ta ainus Eestit esindav noor muusik ja lugudekirjutaja. Konkursi žürii liikmeteks on Rauno üks suurimaid muusikalisi eeskujusid ning rahvusvaheliselt tunnustatud produtsent ja helilooja Devin Townsend, Universal Musicu Suurbritannia A & R Pelle Lidell ning Keith Urbaniga koostööd teinud lugudekirjutaja ning produtsent Monty Powell, vahendab Publik. Konkursi hääletus algas 25. juulil ning kestab pea kuu aega. 25. augustil valib kolmeliikmeline žürii välja 15 enim vaadatumat ning enim hääli saanud lood ja 3 parimat valitakse välja ja tehakse teatavaks septembri 9. kuupäeval.

 Oja asub komöödiatükiga tuuritama

Laulumees, saatejuht ja näitleja Peeter Oja tuleb välja uue stand-up tükiga "Kui loll võib inimene olla?", mida näeb 5.-27. augustini üle Eesti. "Mul ei ole kunagi olnud eesmärk kedagi torgata, aga poliitikud torkavadki silma, poliitik on nagu mahakukkunud münt, mõni lihtsalt sädeleb paremini," rääkis Oja, kelle eelmises stand-up etenduses "Nüüd tõesti aitab jamast" said nii mõnedki poliitikud võtta, vahendab Menu. "Kui ta sinna pjedestaalile on valjuhäälselt roninud ja lehvitab kogu aeg lippu, siis no kuramus, kuidas sa ei võta seda tüüpi. Teine on oma olemuselt nii markantne, et sa pead lihtsalt võtma," selgitas Oja, miks ta poliitikute üle nalja heidab.

Paia hakkab ärijuhtimist õppima

Sel sügisel astub lauljatar Grete Paia EBSi tudengite ridadesse, et seal end ärijuhtimisega kurssi viia. "Olin üsna viimase hetkeni kahe variandi vahel: kaalul olid Tartu Ülikooli Tallinna filiaali õigusteaduskond ja EBSi rahvusvaheline ärijuhtimine, mis jäi siiski peale," pajatab Grete Naistelehele. "Kindlasti tuleks õigus paljukski kasuks, aga praegu tunnen, et EBSis pakutav eriala on minu jaoks kõige õigem ning meelepärasem. Seda eriti oma spetsialiseerumissuuna tõttu: turundus ja kommunikatsioon, mis hõlmab endas ka reklaami ja projektijuhtimist." Uuelt erialalt loodab lauljatar eelkõige uusi teadmisi ja väljavaateid: "Kuna õppetöö toimub inglise keeles, siis igal juhul väga head keelepraktikat."

 Mari tegi esimese päris enda loo

Lauljatar Mari andis intervjuu Elmari hommikuprogrammis. "Mul on sinuga hea" - sellist pealkirja kannab tema värske singel. Tegu on lauljatari päris enda kirjutatud looga ja kõneleb tema elust - et suhe jääks eluterveks, tuleb jääda iseendaks. Kuigi lugusid on Mari kirjutanud juba ammu, siis alles nüüd oli piisavalt enesekindlust, et sellega ka stuudiosse minna. Loo valmimisele aitas kaasa Vilho Meier. Abiks olid ka sõbrad, kes andsid loole algusest peale tagasisidet. Eesti Kunstiakadeemias moestilistikat õppiv Mari lubas sügisel ka rohkem kontserte andma hakata.

 

 

Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

ELMARI TANTSUÕHTU

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar