Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised nädal 3
17.01.2016

Respekt avaldas viimase laulu koos Jane Kruusmaaga

Novembris lauljatari vahetanud popduo Respekt avaldas viimase laulu, mis oli salvestatud eelmise lauljatari Jane Kruusmaaga.

Kuna lugu sai sisse lauldud juba eelmise aasta suvel ning jäi ootama oma ilmumist, siis oleks olnud häbematu see laul avaldada uue lauljatariga, arvas Kerdo Mölder.

“See laul jääb austusavalduseks Jane Kruusmaale, kes on Respektile kinkinud nii palju – teeme selle lauluga talle sügava kummarduse ja suure kallistuse.”

Lool on ka väga eriline tähendus nii Kerdole kui Janele ja ka seetõttu sai tehtud otsus see avaldada sellisena nagu sai sisse lauldud.

Muusikapala “Leekides” meloodia on pärit Indiast ning eestikeelsed sõnad on sellele kirjutanud Kerdo Mölder.

Ivo Linna ja Maarja laulavad Eesti Laulu finaalkontserdil „Kaelakee häält”

"5. märtsil toimub Eesti Laulu finaalkontsert. Meid koos Maarja-Liisiga paluti sinna laulma "Kaelakee häält", kuna sellest saab 20 aastat, kui käisime seda Oslos esitamas," rääkis Ivo Linna Saarte Häälele.

Linna kinnitas, et sõnad on tal veel loomulikult meeles, sest ta on seda lugu ka hiljem laulnud. "See on üks neist lugudest, mis tuleb lausa "une pealt". Kas Eurovisionil käimine just elu suurim saavutus oli, aga see oli väga kihvt kogemus. Ja sealne lava oli kindlasti suurim nendest, kus elus esinenud olen," märkis laulja.

Uma Pido räägib metsast ja väelistest puudest

 

Põlvas Intsikurmus toimuv järjekorras neljas Uma Pido aitab möödunud muusika-aastat võrokeste jaoks pikendada ja hoiab laulu ja pillimängu ikka fookuses.

Laulupidu ei ole ainult ühel päeval toimuv kontsert. See on teekond, mille jooksul peolised, nii tulevased esinejad kui publik, ennast peoks valmis seavad. Enne pidu toimub soojenduseks mitmeid ettevõtmisi, mis aitavad mõelda peo teema – metsa ja väeliste puude peale ning hoiavad meeles omakandi keele ja kultuuri tähtsust.

Kui enne kolmandat Uma Pido (2013) liikus läbi kogu Vana-Võromaa võrokeste lipp, siis nüüd teeb omapärase teekonna läbi laul, et jõuda 28. mai õhtuks peole Intsikurmu ja süüdata seal peotuli. Laul liigub peole muidugi tavapäraselt läbi peoks valmistuvate kooride. Lisaks aga hoitakse meeles seda, et enne koorilaulukultuuri algust laulis meie rahvas regilaule ning ka praegu eksisteerivad koori- ja rahvalaulukultuur kõrvuti. Nii on plaanis aprillis-mais enne pidu korraldada igas Vana-Võromaa kihelkonnas ja Setomaal rahvalauluõhtuid, kus omakandi rahvalaule lauldakse.

"Umale Pidole on kirja pannud 2700 lauljat 132 koorist ning neid tuleb veel juurde. Ikka on neid, kes on vajanud otsustamiseks enam aega ning korraldajad on püüdnud neile vastu tulla ning ootavad viimaseid registreerujaid, mis lauljate arvu mõnesaja võrra veel paisutavad," ütles peo projektijuht Triinu Ojar lauljate taaskordse rohkuse üle rõõmu tundes.

Neljas Uma Pido toimub 28. mail. See on kogu Vana-Võromaa ja tema kaheksa kihelkonna rahva omakeelne laulupidu, kus lauldes tuntakse rõõmu oma rikkaliku kultuuripärandi ja ummamuudu ilmakaemise üle. Peo lavastaja on Põlvast pärit vabakutseline näitleja ja lavastaja Kristo Toots ning pidu räägib metsast ja väelistest puudest.

lona Aasvere ja Katrin Mandel said valmis ühise plaadi

Folkmillist tuntud Ilona Aasvere ja Katrin Mandel ehk Kate said valmis uue plaadi, mis kannab pealkirja "Tallinn-Haapsalu".

"Mõnedki värsketest lugudest on üsna isiklikud, aga kuna inimeste saatused on tihtipeale üsna sarnased, siis leidub siin paljudele äratundmist. Liigutavad nad aga kahtlemata kõiki, kel süda õige koha peal," kirjutatakse plaadi tutvustuses. Kate on uued lood kirjutanud ise, Ilonal on õnn omada laululoojast õde.

Plaadi jaoks koguti raha Hooandja portaalis. Mõte ühiselt plaati teha pärineb aga Tõunilt, nii et tema on tegelikult selle projekti esimene hooandja ja ühendav lüli.

Naiste sõnul vajasid nad laulude valmimiseks lisaks Tõnu „Tõun“ Timmile ka teiste tublide meeste abi, kelleks on hääd ja lugupeetud muusikud Jaan Sööt, Antti Kammiste, Ülo Krigul, Argo Toomel, Rein Joasoo, Erki Sepp ning pasunakoor „Õnn tuli õuele“.

Mati Oolo ja Helitoojad avaldasid päikselise loo „Tijuana meri”

Mati Oolo, kelle lugudest on Elmari kuulajatele tuttavad „Randevuu“ ja „Must luik“, on keset talve tulnud lagedale uue suvise palaga.

“Tijuana meri” on sündinud bändi oma kogemuste põhjal. Nimelt käisid ansambliliikmed hiljuti koos Kesk-Ameerikas puhkamas ning ammutasid sealsest kaunist loodusest ja temperamentsetest inimestest hulgaliselt inspiratsiooni.

“Tijuana meri” on ladinapärane rütmikas tantsulugu, täis kirge ja ettearvamatusi, nagu Mehhiko isegi.

Laulus astub üles ka erikülaline – räpparit Timo Kõnnak, kes on Mati kauaaegne sõber.

Mati Oolo ja Helitoojad koosneb neljast noormehest, kes on sõbrad olnud juba üle 10 aasta – mehed on õppinud samas koolis ning nüüdki seovad neid sarnased huvid. Bändi kuuluvad Mati Oolo, Kaur Järvpõld, Jaan Sinka ja Frank-Leander Sapego.

Arles Kangus ja Udu teevad debüütplaati

 2007. aastal alguse saanud bändi lugude autor on Arles Kangus, kes lisaks sellele, et loob ise muusika ja mitmed tekstid, kasutab laulusõnadena palju ka Arvi Siia ja Ernst Enno luuletusi. Muusikut on kõige rohkem mõjutanud ansamblid Vennaskond ja Nirvana, keda ta kuulas juba lapsepõlves, hiljem Allan Vainola ja Rainer Jancise muusika.

Bänd avaldab peagi debüütplaadi, mille lood on juba salvestatud. Praegu tegeletakse lõppviimistlusega.

Lugu „Pirukamüüja laul“, mis ka valmivale plaadile jõuab,  sündis juba aastal 2009, lugu räägib elust, kuid selle pealkiri ei tähenda laulu autori Arles Kanguse sõnul mitte midagi. 

 

Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Ö

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar