Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Laupäeval süttivad Eesti rannikul muinastuled
25.08.2009
Rannarahva Koda ja Mereblogi kutsuvad inimesi 29. augustil rannikualadele, et täpselt kell 21.30 süüdata lõkked. Ettevõtmine kannab nime Muinastulede öö ning selle idee pärineb ürituse eestvedaja Riina Aasma sõnul meie esiisadelt.

Tulesid süüdati rannikul vanasti märgutuledena ning hoiatus- või ka ohusignaalidena. “Nendega juhatati teed ohutule kaldale ja ohutusse sadamasse. Neil oli sel ajal praktiline väärtus,” meenutas Aasma.

Traditsiooni hakati taaselustama juba 90ndate algusest soomlaste poolt. “Sel aastal tähistame Eestis seda suurejoonelisemalt, kuna me hakkame unustama, et oleme tegelikult mereriik,” tunnistas Aasma. “Me soovime panna inimesed mõtlema selle üle, et meri on meie kõrval. Mida ta meile pakub ja mida või keda meilt võtab. Paraku on hakanud see ununema ja seda eelkõige riiklikul tasandil.”

Seni on veebilehel www.rannarahvakoda.ee registreeritud umbes 50 muinastuld. Suurem osa neist asub rannikul, ent on ka mõned, mis plaanitakse süüdata siseveekogude ääres. Samas soovitavad korraldajad just sisemaa inimestel mõelda laupäeval mere äärde tuleku peale. “Laupäeva õhtu on ehk põhjus, mil ka sisemaa inimene võiks tulla mere äärde, süüdata lõkke ja lihtsalt olla,” soovitas Aasma.

Korraldajad panevad kõigile südamele, et enne lõkete süütamist tuleks tutvuda tuleohutusnõuetega. “Meie ja Päästeameti kodulehel on kogu vajalik info selleks olemas. See ei ole päris nii, et lähed randa ja teed kohe lõkke. Mõnes kohas on see lausa keelatud. Sel juhul saab muidugi probleemi lahendada tõrviku või küünla süütamisega,” pakkus Aasma.

Kuna muinastulede süütamise traditsioon on pea kõikidel Läänemere riikidel, saab parima ülevaate tuledest ilmselt merelt. Samas on korraldajate sõnul lõkked süttimas ka Eesti väikesaartel, mistõttu võib kaunis vaatepilt avaneda ka mandri rannikult.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Egon Pentjärv

Ö

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar