Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Kui kahjulikud on mobiiltelefonid?
29.04.2010
Britid uurijad teatasid eelmisel nädalal, et alustavad maailma suurimat mobiiltelefonide tervisemõjude teemalist uuringut. See kestab 20 kuni 30 aastat ning selles vaadeldakse 250 000 mobiilitelefonide kasutajat viiest Euroopa riigist, vahendas Tarbija 24. Uurisime hommikuprogrammis Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessorilt Hiie Hinrikuselt, kui kahjulikud on mobiilid seniste uuringute põhjal.
 
“Selle üle vaieldakse,” alustas professor. “On kaks selget koolkonda. Esimene, kes on seotud põhiliselt mobiilitootjatega väidab, et mingit ohtu ei ole nii kaua kui peas otseselt soojenema ei hakka. Teine koolkond väidab, et on ikka mingi mõju olemas ka palju väiksemate väljatugevuste puhul ja see on ka reakatsetega kindlaks tehtud.”
 
“Üks rahvusvaheline uuring, mis tehti umbes 5 aastat tagasi, aga mille tulemusi hoiti tükk aega kalevi all ja milles osales 30 riigi ümber näitas, et mobiilikiirgus tekitab muutusi DNA struktuuris,” rääkis Hinrikus ohtudest. “Samuti on näidatud, et kiirgus muudab valkude struktuuri. Ja kui sellised muutused toimuvad, ei ole välistatud ka vähkkasvajate teke.”
 
Hinrikuse töörühm on Eestis valdkonda uurinud ning 10 aasta jooksul on jõutud tulemuseni, et umbes 1/3 inimesi on mõjutatavad kiirguse poolt, mis on sarnane mobiilikiirgusega. “Neil tekivad muutused aju bioelektrilises aktiivsuses ja me ei oska öelda kas see on tervisele kahjulik või kasulik, aga need muutused on. Ja kuna organism ja närvisüsteem ei ole kohandatud sellistele muutustele, siis midagi head eriti oodata ei ole põhjust.”
 
Professor soovitas mobiili kasutada nii vähe kui võimalik ja nii palju kui hädavajalik. “Päris loobuda selle kasutamisest ilmselt ei õnnestu,” nentis Hinrikus. “Ma soovitan siiski mitte hoida mobiiltelefoni vahetus kontaktis pea või kõrvaga vaid paari sentimeetri kaugusel. Kindlasti ei soovita ma mobiile kasutada lastel.”
 
Hinrikuse sõnul on meie ümber kiirgavaid kodumasinaid väga palju. “Alustame wifi-st ja muudest traadita ühendustest kuni mikrolaineahjudeni välja. Kaas arvatud ka teleri ekraani kiirgus. Kuigi nüüd on mindud vedelkristallekraanidele ja need kiirgavad vähem,” selgitas professor lõpetuseks.
Pilt


Imeline värviline aeg on käes! :)

Priit Rand

ÕHTUSUMIN

Top 3
1 Mina Ka Nublu feat. Reket
2 Kui laubä õhta jõudis Lõõtsavägilased
3 Me täna öösel ei maga Birgit Sarrap