Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised 23.nädal
14.06.2010
Getteril ilmus plaat

Ilmus Getter Jaani debüütalbum "Parim Päev". Albumilt leiab kaheksa kaasaegses urban-pop stiilis tantsulist lugu. Suurema osa plaadimaterjalist on kirjutanud produtsent Sven Lõhmus, kuid sealt leiab ka energilise cover-versiooni omaaegsest The Bangles'i hitist "Walk like an Egyptian". Raadiojaamadesse jõudis ka Getteri teine retrostiilis singel "Grammofon", milles kasutatakse palju 80ndate tantsumuusikast tuntud heliefekte. "Parim Päev" esitlustuuri raames toimub kümme kontserti suuremates kaubanduskeskustes üle Eesti. Tuuri jaoks ehitatakse spetsiaalne rularamp, mida Getter koos tantsijatega kasutab esinemislavana. Koostöös Eesti Tänavaspordi Liiduga teevad lava peal trikke rulatajad ning pärast esinemist on kõikidel rulahuvilistel võimalik ka enda oskusi demonstreerida. Getteri debüütalbum on EP-formaadis ning tähendab lühialbumit. Tänu oma tagasihoidlikule pikkusele, mis tavajuhul piirdub 5-8 looga, on võimalik albumit müüa nii füüsiliselt kui ka digitaalselt soodsamalt kui tavapikkuses albumit.

MM algas võimsa kontsertiga

Esimesed jalgpalli maailmameistrivõistlused Aafrika mandril said avalöögi 11. juunil, aga suurüritus ise sai alguse päev varem kontsertiga Johannesburgis. Uhke ettevõtmine tõi lavalaudadele nii kohalikud staarid kui ka maailma suurnimed. Kolm tundi kestnud showl astusid teiste hulgas lavale näiteks Alicia Keys'i, Black Eyed Peasi, Shakira jpt. Inimesi mahtus uhkele staadionile 30 000, kuid teleri vahendusel sai MMi-eelsest peost osa kogu maailm. Kogu tulu, mis kontsertist saadi, läheb Aafrika haridus- ja tervishoiusüsteemi toetuseks.

Metsatöllu plaat teeb rekordeid

Eesti folk-metal-hiiu Metsatöllu neljas kauamängiv “Äio” on kolme kuuga müünud üle 13 000 eksemplari. Eestikeelne album jõudis lettidele Ühendriikides, Inglismaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis ja teistel suurematel turgudel, ning tänaseks on “Äiot” müüdud välismaal juba 7000 eksemplari. Eesti kohalikud fännid on nõutanud endale 6000 tavalist või piiratud tiraažiga “Äio” versiooni. Lisaks füüsilistele plaatidele tuleb juurde albumi ja lugude digitaalne müük. “Äio” üllitas maailma juhtiva muusikafirma Universal Music sõsar-label, metal-muusikale spetsialiseerinud Spinefarm Records. Metsatöllu solist Markus Teeäär on plaadimüügiga väga rahul: “Oleme müüginumbrite üle positiivselt üllatunud ja veendunud, et sama palju kui meie hoiame Eesti publikut, hoiavad nemad ka meid. Välismaa tulemused olid meile aga täielikuks sürpriisiks. Tuleb tõdeda, et ilma Universali ennastsalgava tööta me hetkel neid numbreid ei näeks.” “Meie kui plaadifirma oleme veendunud, et see on alles Metsatöllu eduloo algus, kuna maailma mõistes on tegemist uue ja täiesti värske bändiga. Bändi ootavad sel aastal veel ees suurimad metal-festivalid üle maailma ja mitu turneed Euroopas,” kinnitas Universal Music Balticsi haldusjuht Leen Kadakas. Metsatöllu üks olulisemaid esinemisi sel suvel leiab aset Saksamaal 5–7. augustil toimuval festivalil Wacken Open Air. W:O:A näol on tegemist maailma mainekama metal-muusika festivaliga. 1990. aastal mõnesaja kuulajaga alustanud festival on nüüdseks kasvanud 70–80 bändiga suurürituseks, mida külastab enam kui 70 000 inimest. Selle aasta peaesinejate plejaadi kuuluvad suurnimed nagu Iron Maiden, Mötley Crüe, Alice Cooper ja Slayer. Metsatöll astub üles festivali viimasel päeval 7. augustil kell 17.45. Wacken Open Air on korduvalt tituleeritud nii artistide kui publiku poolt maailma kõige paremini korraldatud metal-festivaliks. Eestist saab Wackenile sõita Metsatöllu fännireisiga, mida korraldab, nagu ikka, Metal Travel Agency. Poolehoidjad saavad endale lunastada mõnusa paketi 40 inimesega bussireisile ja moshida Saksamaal koos bändiga. “Kellel on soov meiega Saksamaale Wackenile tulla, saavad seda veel teha hoolimata asjaolust, et festival on välja müüdud. Metal Travel Agency pakub paketti, mille sisse mahuvad sõit, festivalipass ja tagasiteel ööbimine Poolas”, kommenteerib Metsatöllu trummar Marko Atso.

Tartes plaanib plaati

Lauljanna Helen Tartes on üle 7 aasta välja andnud uue singli “Täna”. Hommikuprogrammis uurisime, millega Helen vahepeal on tegelenud. “Mul on tekkinud vahepeal juurde uusi kirgi,” rääkis Helen. “Näiteks omandasin 2 magistrikraadi. Õppimine ning psühholoogia ja kunstiteraapia on saanud päris suureks osaks minu elust. Lisaks olen saanud vahepeal ka 2 last,” naeris Helen. Noorem on Heleni sõnul juba 2-aastane, mistõttu jääb emal üle ka aega rohkem muusikaga tegeleda. “Ma olen laule pidevalt juurde kirjutanud. Nüüd on nad vaja plaadistada ja uus singel “Täna” ongi nendest esimene,” rääkis Helen. Uuel laulul teeb kaasa ka Tõnis Mägi. “Andsin talle laulu kuulata ja see meeldis talle väga,” kommenteeris lauljatar.
Helen kirjutab oma laulud peamiselt ise. Vahepeal tuleb appi tema abikaasa, kes ka mänedžeri ametit peab. “Kui mina ei suuda väga kiiresti laulule viisi kirjutada, siis tema haarab need enda kätte ja kui ma töölt koju tulen, on viis juba olemas. Ja need on fantastiliselt head viisid,” kirjeldas Helen koostööd oma abikaasaga. Kui laul “Täna” on mõtlik ballaad, siis Helen lubab, et järgmine laul on juba tempokam. “Suve lõpus tahaks tulla välja uue singliga. See on Gloria Estefani loo “Wrapped” kaver, millele ma tegin eestikeelsed sõnad. Olen seda ka juba esitanud ja inimestele paistab see hästi peale minevat,” kommenteeris Helen. Kõigi eelduste kohaselt peaks Heleni sõnul olema sel aastal oodata ka tema uut albumit.

Zetod tegid plaadi

Maikuu alguses võttis Setomaa folkroki kultusbänd Zetod jalad selga ja vihad kätte ning põrutas põhjanaabritele külla, et õiges Soome saunas (loe: stuudios) kogu uus materjal enda seest välja vihelda ja kettale salvestada. Peagi algaval kontserttuuril saab igaüks kütte kuumust ise hinnata. Jalmar Vabarna sõnul pani enam kui nädalane intensiivne stuudiosessioon Soomes ja sellele järgnenud kuu aja pikkune viimistlus Eestis ennastki imestama, kui sügavaks bänd oma kraavid kaevanud on. „Etnokulpidega kuulajailt ammutatud energia andis meile palju ideid ja tegutsemisindu, et arhailine seto leelo saaks taaskord väärika tähelepanu ja stiilse lahenduse meie muusikas,“ kinnitas Vabarna. Juuni keskel poeriiulitele jõudev CD-plaat „Lätsi sanna“ lennutab noored ja loomingut täis folkrokkpunkarid kohe ka plaadiesitlustuurile. „Lisaks pöörasele higistamisele seto rahvarõivais pakume kuulajaile kogu oma uue lauluvaramu taustal ka vanu hitte, samuti oleme ühes kutsunud oma hääd sõbrad,“ lubab Jalmar Vabarna. Koos Zetodega astuvad kontsertidel üles Lõkõriq, Kristjan Priks, Andreas Kalkun,Aapo Ilves, Lenna Kuurmaa, Tsibihärbläseq, Aare Külama, Allan Järve, Diskreetse Mango Trio ja Trallikud. Zetode kolmanda plaadi esitluskontsertid toimuvad järgmisel Tartus, Viljandis ja Tallinnas ning juuli alguses Värskas. Peo lõpetab etnodisko.

Tanel osaleb Soome krimisarjas

Muusik Tanel Padarit saab peagi näha Soome krimiseriaalis "Ratkaiseva isku". "Olen ikka kurjami rollis," räägib Tanel põnevast uuest väljakutsest. "Kokku on kaheksa osa, mis põhinevad kõik tõestisündinud lugudel. Mina teen kaasa ühes osas," seletab ta Naistelehele. "Öeldi, et sellest tuleb üks läbi aegade vingemaid sarju." Taneli hinnangul on tegu meilgi näidatud "Kuritöö ja karistuse" laadis seriaaliga, mis on sündinud tihedas koostöös Soome kriminaalpolitseiga. Miks palkasid soomlased just Taneli? "Ma olen ju Soomes ikka väga tuntud," naerab Padar. "Tegelikult salvestame praegu plaati, mis tuleb välja nii Eestis kui Soomes. Meid ikka Soomes teatakse."

Vainola liitus taas Vennaskonnaga

Reedel toimus klubis Rock Cafe Allan Vainola ametlik Vennaskonnaga taasühinemise pidu. Allan Vainola ütles, et pole nüüd juba paar aastat Vennaskonna liige olnud. "Ma lihtsalt ei jõudnud ajaliselt bändi tegevuses osaleda - oli palju tööd ja teisi muusikalisi projekte. See oligi toona lahkumise põhjuseks," lisas Vainola. "Nüüdseks on aega natukene rohkem käes ja ka Vennaskonnal on ees põnevad ajad, millest veel ei tahaks rääkida". 1984. aastast tegutsev Vennaskond on üle elanud mitmeid koosseisu muutuseid, kuid bändi liider Tõnu Trubetsky on vankumatult olnud paigal veerandsada aastat. Vennaskonnas on 25 aasta jooksul mänginud märkimisväärne hulk muusikuid - näiteks Andrus Lomp (R.I.P), Mätas (R.I.P), Hindrek Heibre (R.I.P.), Teet Tibar, Mait Vaik, Jaan-Eik Tulve, Alar Aigro, Anti Pathique, Jüri Klyszejko, Rainis Kingu, Camille Camille ja paljud teised. Vabaduse aateid ja armastust ülistav Vennaskond pole lihtsalt bänd, see on sõpruskond, nad on võitlejad kitarride ja trummidega. Tegemist on lausa sümboliga ilma milleta ei kujutaks Eesti muusikamaastikku ette. Vennaskond on oma tegutsemisaja jooksul ilmutanud 17 albumit, lisaks 4 filmi. Vennaskonna esimene kontsert leidis aset 23. oktoobril 1984. aastal Tallinna 40. keskkoolis. Vennaskond on kasvatanud üles põlvkondi, tema tuultes on sõlmitud abielusid, eluaegseid sõprusi ja vannutud igavest truudust mustale lipule. Ansamblit on välispagulusest naasmisest saadik rüütanud salapära ja müstiline oreool. Bänd on andnud kontserte Indias, Saksamaal, USAs, Prantsusmaal, Poolas, Rumeenias, Rootsis, Soomes jne. Vennaskond on ainus Eesti ansambel, kes on esinenud rokkmuusika üsas - New Yorki CBGBs.

Rannap ja Mattisen ühendasid jõud

Traditsiooniliseks muutunud kontserttuur "Klaver tuleb külla" teeb juulikuus taaskord Eesti kirikutele tiiru peale. Tänavu lisandub 15 kontsertile veel sõnapaar "kaks ühel" ehk ühel klaveril mängib korraga kaks mainitud pianisti. Esinejaid ühendab see, et mõlemad on tegevad nii tõsises kui kerges muusikas. "See on suviselt kerge, vaheldusrikas, lühipaladest koosnev kava - muusikat igaühele," lubavad Rannap ja Mattissen. Kahekesi klaveril on osutunud juba sajandeid väga populaarseks musitseerimise viisiks, eeskätt just kodudes, elades edasi tänagi. Sellele kooseisule on kirjutanud enamus suurtest heliloojatest, veel rohkem aga on seadeid. Neljal käel sai mugavalt kõlama panna kõiki orkestriteoseid, mida muidu, eriti enne grammofoni leiutamist, oli võimalik kuulata väga harva.

Terminaator tegi Varjuniga ühisloo

Eesti rokk-muusika legend Terminaator ning tõeliseks naisrokkariks kutsutud Birgit Varjun on valmis saanud uue suvesingli "Maailma Valitsejad". Terminaatori ja Varjuni rokklugu, mille autoriteks on Jaagup Kreem ja Taavi Langi, on inspireeritud suvest, muusika jõust ning armastusest. Jaagup Kreem tunnistab, et Birgit jäi talle juba ammu silma: „Birgiti tähelend Eesti kaasaegses muusikas on olnud kiire nagu välk, tal on uskumatu hääl ning harvaesinev loomulik anne,“ lausus Terminaatori solist ning lisas, et ta ootab pikisilmi esinemist Pühajärvel, kus nad saavad koos Birgitiga "täiega rokkida“. Birgiti sõnul on koostöö Terminaatoriga tema algava karjääri üks tipphetk: „Olen lapsepõlvest saati olnud Terminaatori suur austaja, ja mõned aastad tagasi ei oleks julgenud unistadagi, et kunagi salvestame koos loo."

Regatt sai plaadi valmis

Uus tõusev Eesti 80ndate retromuusikat viljelev ansambel Regatt on valmis saanud enda debüütalbumiga “Tallinn-80”. Plaadil on kokku 12 parimat Tallinna purjeregati ajastu lugu uues moodsas kuues. "Mina ise", "Hapud õunad" ja "Sulle Leyna" on vaid mõned näited hittidest mis plaadi peal kõlavad. "Oleme näinud plaadiga palju vaeva ning pannud sinna viimased neli kuud kõik oma vabad hetked. Lisaks oma bändi liikmetele on stuudiomuusikutena plaadil kaasa löönud ka paljud teised tuntud Eesti muusikud, sealhulgas näiteks ka omaaegse kultusbändi Radar klahvpillimängija Sergei Pedersen isiklikult," räägib Regati liider ning solist Marek Jürgenson ning lisab: "Usume, et plaat pakub oma ilusate meloodiatega äratundmise rõõmu nii inimestele, kes 80ndatel tantsupidudel käisid, kui ka tänapäeva noortele."

Tomani kontserttuur lükkus edasi

Eduard Tomani kolmest kontsertist koosnev juubelituur lükkus juunikuust sügisesse, sest korraldajad ei suutnud piisavat publikuhuvi tekitada. «Natuke liiga hilja saime piletid müüki,» seletas tuurikorraldaja Mart Mardisalu Õhtulehele. Uuesti kavatsevad Toman ja Mardisalu tuuri käivitada alles oktoobris.

Maltis saab taas isaks

Laulja Mait Maltis särab õnnest - ta valmistub viiendat korda isaks saama. "Ma olin noorena kogu aeg kontsertidel ära," kahetseb Mait, mõeldes oma vanematele poegade Mikko ja Jakko üleskasvatamisele. "Kuldses keskeas on hoopis parem lapsi saada," teab ta nüüd. "Mina pole kunagi lapsi kartnud. Ütlen teistelegi: ei maksa karta! Kui jumal annab lapse, annab ta ka toidu ja riided selga," räägib Mait Naistelehele. "Eesti pere kohta polegi viis last nii vähe ju? Ja mul on ju viis kahe pere peale." Maltise meelest võiks igas Eesti peres vähemalt kolm last olla. "Miks Eesti ei täida end lastega? Küllap on see meeste hirm kohustuste ees ja nad ei taha vastutada. Ma ei mõista miks. Eluaeg on ju lapsi saadud, kasvatatud ja ka hakkama saadud," vangutab Mait pead.

Normann müüs maja

"Tahtsin ära reisile minna, aga siis tuli katlamaja remontida. Ma ei saanud selle pärast kuuks ajaks ära minna – oledki nagu asja ori," põhjendab oma Saku maja müümist näitlejana tuntud Henrik Normann, kes hakkas hiljuti hoopis lauljaks. Nüüdseks on ta kõikidest laenudest ja liisingutest vaba, võib käed taskusse panna ja kas või Indiasse põrutada, kirjutab Õhtuleht.
"Eks ma hakkasin nende asjade peale tõsisemalt mõtlema, kui räägiti, et küll on masu, küll täpe ja tipi. Siis sain ma aru, kui palju me igasugu asju orjame," seletab Henrik. Henrik ütleb, et praegu on tal kõik hästi, ka abikaasaga on kõik kõige paremas korras. "Eks ma proovin siin oma laulmisega ka tuule korralikult tiibadesse saada ja nagunii on homme parem kui täna. Igal juhul!" arvab ta.

Sisaski unistus täitus

Vaikselt oma metsatalus toimetav, käsitööd harrastav ja enamasti kodumaalt eemal esinev laulja Siiri Sisask tegi endale kingituse. "Vabandust, ma ei saa hetkel rääkida, olen ookeanil ja loodan kohe vaalu kohata," sosistas Siiri ajakirjale Naised. Sel hetkel ei olnud vaalad Atlandi ookeanis Assoori saarte läheduses seilanud laevale, mille pardal Siiri asus, ennast veel ilmutanud. Juba järgmisel päeval aga tasus vaikselt ookeani silmitsemine end ära ja Siiri sai oma silmaga päris lähedalt näha maailma suurimaid imetajaid. Ta oli sellest kohtumisest unistanud juba väikse tüdrukuna ja nüüd sai see unistus teoks.

HU? otsib videosse tüdrukuid

Sulle meeldib hullult tantsida? Ikka kohe hullult? Oled pöörane tüdruk? Sobib! HU? hakkab kokku panema videot oma järgmisele singlile "Tüdrukud tantsivad". Et sinna videosse pääseda, pole vaja ei midagi enamat kui pead olema tüdruk ja hullult tantsima. Võta mingi kaamera, telefon, filmiv fotoaparaat ja võta üles oma kõige hullem tants ning saada see HU?-le. Kui oled bändi meelest piisavalt hull, sobidki videosse. Normaalsusel ei ole selles loos kohta, tantsi üksi või mitmekesi, köögis või garaažis, pööningul või magmistoas. Soovitav on salvestada oma tantsulõik mõnda üldlevinud videoformaati ning tantsida HU? antud loo "Tüdrukud tantsivad" temposse mitte pikemalt kui paar minutit. Mida parem videokvaliteet ja mida lahedam tants, seda rohkem eetriaega saad. Video tegemiseks ja saatmiseks on aega 27. juunini. Täpsem info on bändi kodulehel.

Laura korraldab laululaagri

Kui Sul on huvi muusika vastu ja Sulle meeldib laulda, siis mine sel suvel Laura Põldvere korraldatud laululaagrisse Essu mõisa - seda isegi juhul, kui Sul puudub varasem laulmiskogemus! Lauljatar Laura Põldvere korraldab sel suvel koos kooliõe Maria Väliga lastele laululaagri. Elu24 uuris Lauralt, kust selline idee ja kes on laste laululaagrisse oodatud?
Laura, kellelt laste laululaagri tegemise idee tuli?

„Idee tuli minu emalt, kes soovitas korraldada suvel midagi lastega ja laulmisega seotut. Tema ideeks oli väike kursus paarile noorele, kuid mõtte edasiarendamisel tekkis tahtmine korraldada laager paarikümnele lapsele.“

Kas oled varem lastega töötanud? Kuidas enda arvates rüblikutega hakkama saad?

„Hetkel olen Rocca al Mare koolis endanimelise laulustuudio juhendaja ning olen ka varem olnud laagris kasvataja/juhendaja rollis. Teen seda kõike just nimelt sellepärast, et mulle meeldib laste- ja noortega suhelda ning neile edasi anda kõike seda, mida mina olen oma juhendajatelt saanud. Ma leian, et küsimus ei ole hakkama saamises, vaid omavahelises suhtlemises, mis on vajalik. Noortelt on väga palju õppida ja kui sellesse mitte uskuda, siis tekivadki käärid põlvkondade vahelises suhtluses ja lapsed oskavad seda väga kavalasti ära kasutada.“

Palju on teie laagris juhendajaid-õpetajaid?

„Juhendajaid-õpetajaid on laagris viis ja nad kõik pühendavad ennast sada protsenti lastele. Noorte muusikaline aeg on sisustatud individuaaltundide, grupitundidega ja Oh! Joy kooriga. Lauluvälisel ajal toimuvad erinevad üritused, mis aitavad kinnistada tunnis õpitut ning samas ka unustada seda, et järgmine päev värske peaga jälle õppimisse sukelduda.“

Palju lapsi suudate vast võtta?

„Mõlemasse vahetusse võtame vastu 30 last, kellele saame pakkuda individuaalset lähenemist ja pidevat tähelepanu.
-- 26.-31. juulil on oodatud kõik 8-11-aastased lauluhuvilised

-- 2.-7. augustil 12-15-aastased noored lauluhuvilised

Kirsiks tordil on mõlema laagri viimasel päeval Essu mõisas toimuv täispikk kontsert lapsevanematele!“

Kõigest täpsemalt: www.ohjoy.ee
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

ELMARI TANTSUÕHTU

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar