Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised 37.nädal
21.09.2010
Viljandis toimub kitarrifestival

Elmaris rääkis Maian Kärmas kitarrifestivalist. 21.- 25. septembril 2010 toimub Viljandis kolmas improvisatsioonilise kitarri festival. Viljandi kitarrifestivali eesmärgiks on edendada improvisatsioonilist ja stiiliülest kitarrimängu. Viljandi kitarrifestivali peaesinejaks sel aastal on Rootsi tippkitarrist Ulf Wakenius, kes astub üles lugupeetud Rootsi dirigendi Örjan Fahlströmi ja Estonian Dream Big Bandiga. Viljandis esinevad veel Ben Monder (USA) koos Kristjan Randaluga, Niklas Winter Soomest koos Siim Aimla ansambliga, Jacob Young Norrast koos kaasmaalasest saksofonist Bendik Hofsethiga, Oleg Pissarenko Quartet ning soolokavaga Paul Daniel. Kuna kitarrifestival tutvustab igal aastal erinevaid kitarri sugulaspille, siis tuleb Viljandisse ka tunnustatud bassimängija Yves Carbonne Prantsusmaalt, kes musitseerib koos Raul Vaiglaga. MTÜ Viljandi kitarrifestival annab välja iga-aastast Tiit Pauluse nimelist Noore Kitarrimängija preemiat, mis aitab ühel väljapaistval Eesti noorel muusikul ennast kitarriõpingute alal täiendada. Eelmisel aastal osutus selleks Erki Pärnoja. Tema kontsert koos trummari ja löökriistamängija Kristjan Kallasega avab sel aastal Viljandi kitarrifestivali. Korraldajad soovivad festivali raames koondada kitarritudengeid Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist meistrikursustele. Toimuvad jamsessioonid, õpitubade ülesastumised, kus esinevad tudengiprojektid ja festivali kitarriorkester. Viljandi Kitarrifestivali peamised koostööpartnerid on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Tallinna Filharmoonia, Eesti Kultuurkapital ja Viljandi Linnavalitsus.

Laulukarussell alustab taas

"Laulukarussell 2010" esitleb meie parimaid noori lauljaid Eesti Kontserti saalides Jõhvis, Pärnus, Tartus ja Estonias. 18. septembril oli esimese kontserti salvestus Jõhvi Kontserdimajas. Jõhvi kontsert toob kodupubliku ette 12 lauljat Narvast, Sillamäelt ning Ida- ja Lääne-Virumaalt, lisaks 12 lauljat Tallinnast. 18ndat aastat keerlev Eesti Televisiooni "Laulukarussell" esitleb maakondade ja linnade parimaid lauljaid sel aastal koostöös Eesti Kontsertiga, kes oma poolt toob lavale küll põgusad, kuid vaimustavad kohtumised klassikalise muusika interpreetidega. Kontserte juhivad Andero Ermel (Tallinna Linnateater) ja Meelis Kompus (ETV). Pärnu Kontserdimajas ollakse 25. septembril, Vanemuise Kontserdimajas 2. oktoobril ning Estonia Kontserdisaalis 9. oktoobril. Kõik kontsertid algavad kell 17.

Iff laulab vähihaigete toetuseks

30. septembil toimub Nokia Kontserdimajas Eesti Vähiliidu heategevusetendus „Elvis Presley lugu“. Vähihaigete heaks astuvad üles Ivo Linna, Tõnis Mägi, Tanel Padar ja paljud teised armastatud eesti lauljad. Ainulaadne kontsertlavastus jõuab lavale rahvusvahelise vähinädala raames, mille teemaks on suitsetamise vastane võitlus ja kopsuvähk. Eesti Vähiliit on juba alates 2004. aastast korraldanud iga-aastaseid heategevuskontserte erinevate projektide rahastamiseks. Kuid seekordne kontsertetendus on senistest suurejoonelisem ühendades nii muusika, tantsulise liikumise kui ka video- ja valgusefektid. Surematu rock’n’rolli kuninga laule esitavad Ivo Linna, Tõnis Mägi, Hendrik Sal-Saller, Birgit Varjun, Lenna Kuurmaa, Gerli Padar, Tanel Padar, Ott Lepland ja Andrus Kasesalu. Lauljaid saadab Otsakooli Bigaband ning Siim Aimla ja Andrus Kasesalu ansamblid. Etenduse stsenaariumi kirjutas Jürgen Rooste, lavastab Margus Kasterpalu, tantsud seab Jüri Nael ning kostüümide ja lavakujunduse autor on Marge Martin. Solarise keskusesse pannakse kontserti päevaks üles unikaalne näitus Elvis Presley memorabilia kogust. „Eesti Elvise klubil on au olla kaasatud selle ainulaadse kontsertetenduse ja näituse ettevalmistusse. Nii suurejoonelist Elvise kajastamist ei ole Eestis kunagi toimunud,“ ütles Elvise klubi president Tõnu Tuulas. Kontserti tulud lähevad kopsuvähi ja suitsetamise vastu võitlemise toetuseks Eestis. Igal aastal sureb Eestis kopsuvähki ligi 750 inimest. „Eesti Vähiliidu tegevuse üks olulisi suundi on ennetustegevus. Selle aasta vähinädal on suunatud kopsuvähi ennetusele ning suitsetamise kui ühe suurima vähi riskiteguri vastu võitlemisele,“ ütles Vähiliidu tegevdirektor Maie Egipt. Eestis suitsetatakse aastas 3000 tonni tubakat ning meil on 350 000 regulaarset suitsetajat. Üks võimalus teha midagi reaalset nende kohutavate numbrite vastu on läbi heategevuse - annetades! Elvis Presley oli üks esimestest poppmuusika suurtest staaridest, kes hakkas tegema märkimisväärseid annetusi heategevuseks. Kui ühe arvutuse kohaselt teenis Elvis oma eluajal kokku 4 miljardit dollarit, siis arvatakse, et vähemalt poole sellest kinkis ta ära. Elvis toetas erinevaid heategevuslikke organisatsioone, sealhulgas Ameerika Vähiliitu, olles meelelahutusmaailmas üks suuremaid annetajaid läbi aegade.

Kojamees osaleb tantsusaates

Saates «Tantsud tähtedega» jalga keerutama hakkav punkarist linnavolinik Kojamees ehk Tarmo Kruusimäe tunnistab, et tantsis viimati lasteaias ning et ta nihverdas isegi pulmavalsist ära. Nüüd aga tahab mees end proovile panna. Milline oli Kruusimäe esimene reaktsioon, kui teda kõigi aegade vaadatuimasse teleshow’sse tantsima kutsuti? «Never!,» tunnistab ta ning lisab, et kohe pärast seda, kui ta oli Kanal 2 saatemeeskonnale andnud eitava vastuse, mõtles ta ümber. «Ja ütlesin, et never say never».

Tamme kaitseb Trubetskyt

"Inimene astus Keskerakonda, las astus. Teine inimene tegi mingi särgi, las tegi," kehitab punkar Villu Tamme õlgu. Ta leiab, et Tõnu Trubetsky pole Keskerakonda astumisega kellelegi liiga teinud. Tamme ise näiteks riigikokku ei soovi, sest ei tunne ennast piisavalt pädevana. Kui saad piisavalt hääli ja erakond otsustab sinu asemel kellegi teise riigikokku saata, tundub see mehe arvates rahva petmisena. Selline seik näris pikka aega punkari hinge.

Vesik on lähedal läbimurdele

„Tallinn Music Weekil“ Skype auhinna pälvinud Iiris ning eelmisel aastal noore jazzitalendi tiitli pälvinud Kadri Voorand astusid üles Berliinis, ülemaailmse muusikamessi Popkomm festivalikavas. Iiris andis Berliinis lausa kolm kontserti: ehedas Kreutzbergi klubis SchwuZ, kus toimus ka Tallinn Music Week’i, Euroopa Kultuuripealinn Tallinna, Jazzliidu, Eesti Muusika Ekspordi ja Berliinis asuva Eesti Saatkonna poolt korraldatud meeleolukas vastuvõtt „Meet Estonia“, kabareeteatris La Vie En Rose ning „Popkommi“-välisel soolokontsertil Kaffee Burgeris. Kadri Voorand astus võluva kavaga üles „Popkommi“ jazzifestivali „Jazzkomm“ laval. Eesti vastuvõtule ning sellele järgnenud Iirise kontsertile klubis SchwuZ tuli kohale rahvusvaheline seltskond muusikaettevõtjaid ja ajakirjanikke nii Põhjamaadest, Saksamaalt, mujalt Euroopast kui ka Ameerikast ja Uus-Meremaalt. YLE poppmuusika arengujuht ja Radiomafia kunagine peatoimetaja Jukka Haarma kommenteeris „Iiris on üks neist vähestest artistidest, kelle loomingus leiavad õige tasakaalu kunst ja ehe loomingulisus ning samas ka väga hea popploo tunnetus.“ Ajakirjade „Drowned in Sound“ ja the „Clash“ kaasautor Vasilis Panagiotopoulos lisas „Iirise lavaline olek on muljetavaldav, olles ise pisike ja habras, on tal võimas haare publiku üle, mis töötaks ka suurtel lavadel.“ Kadri Voorandi kohta kirjutab „Jazzkomm“ festivali veebiväljaanne: „Võimas hääl ja erakordselt särav etteaste Eesti lauljatarilt“. Nii Kadri Voorand kui Iiris on saanud „Popkommil“ esinemisest nii kasulikku tagasisidet kui ka konkreetseid pakkumisi. Iirise laual on juba konkreetseid plaadifirma- ning agentuuripakkumisi ning Kadri vastu on tundnud huvi nii rahvusvahelised managerid kui välisplaadifirma. Kinnitatud on ka Iirise järgmine oluline välisesinemine 20.-23. oktoobrini toimuva „Lost In Music“ festivali kavas. „Musiikki&Media“ messi raames aset leidval Soome olulisemal uue talendi festivalil jagab Iiris esimese festivalil üles astuva Eest artistina lava rahvusvahelist tunnustust leidnud Soome bändidega K-X-P, Villa Nah ja Le Corps Mince Francoise. Festivalikavast leiab ka staare mujalt maailmast nagu Biffy Clyro ja Einstürzende Neubauten. Nii „Popkommile“ kui „Lost in Music“ festivalile valiti Eesti artistid esinema „Tallinn Music Week“ programmist. „Tallinn Music Week 2011“ leiab aset 24-26 märtsil, Euroopa Kultuuripealinna pidustuste kavas. Bändide taotlusi programmis osalemiseks hakkab www.tallinnmusicweek.ee vastu võtma alates 1. novembrist 2010.

Onu Bella avaldas raamatu

Onu Bellalt jõuab raamatupoodide lettidele autobiograafiliste sugemetega ilukirjanduslik teos "Ma võtsin viina". Surematute hittidega nagu "Bella paradiis", "Ma võtsin viina" ja "Seksikas poiss" end kurikuulsaks laulunud Bella rääkis "Ringvaates", et tegemist ei ole tavapärases mõistes autobiograafiaga. "See on ilukirjandus," ütles Bella ning lisas, et raamatus on palju fiktsiooni ning obstsöössusi. Samuti ei pea Bella elulooraamatu ilmumist millegi lõpuks, vaid ausamba püstitamiseks enda eluajal. Onu Bella ehk Igor Maasik tunnistas saatejuht Anu Välbale, et on kõik tema saated salvestanud ning on tundnud Välba vastu platoonilist armastust. Esimese eksemplari raamatust pühendas ta just Anu Välbale.

Tenor sattus ooperilavalt haiglasse

Rahvusooperis toimunud opereti „Silva“ esietendus jääb ilmselt Eesti teatriajaloo üheks suureks legendiks. Hiilgavalt kulgenud etenduse teise vaatuse lõpul juhtus traagiline õnnetus üht peategelast, elumees Bonit kehastanud tenor Urmas Põldmaaga – ta rebestas hüppeliigese. Agoonias näitleja suutis veel vaid seistes II vaatuse finaali lõpuni laulda, pärast seda kaotas ta teadvuse ning kiirabi viis ta etenduse kostüümis otse operatsioonilauale. Kuid etendus ei peatunud. Vaheaja lõpul astus kardina ette peadirektor Aivar Mäe ning teatas publikule, et tal on nii halb kui hea uudis: Amori nooled ei tabavat alati südant, vaid vahest ka jalga, kuid sellest hoolimata etendus jätkub uue Boniga. Lavale astus kolmandas vaatuses hoopis etenduse lavastaja, Mart Sander. „Raske on kirjeldada seda pinget ja elevust, mis valitses saalis“, ütleb üks pealtnägija. „Publik jälgis toimuvat hinge kinni pidades, iga nalja peale mürises naer, iga numbri peale kajas tormiline aplaus.“ Mart Sander ise ei olnud sugugi nii rõõmus, aga ütles, et loomulikult ei saa etendust peatada. „Meie teine Boni, Rene Soom, ei olnud hetkel kättesaadav ja ainus võimalus oli kohe ise frakki pugeda. Ma ei olnud saanud ühtegi lavaproovi, ka üheski tantsuproovis ei olnud ma käinud. Tahtsin Boni rollis tulla välja jõulude eel, teha unustamatu esietendus. Nüüd läksin lavale täiesti külmalt, isegi lahti polnud laulnud!" Sander sõnab, et see on artistile täielik enesetapp. "Tulin seltskonnaga teatrisse ja ütlesin: täna ma joon ennast üle pika aja täis ja vaatan etendust nagu tundmatut asja! Istusin rõdu tagumises reas, kui korraga avanes uks ja saaliteenindaja ütles mulle hääle värinal: Urmasega juhtus õnnetus, mis nüüd teha?" Kõige hullemaks peab Sander seda, et paljud kindlasti oletasid – see on lavastaja nipp. „Kindel see, et enamus arvas: Sander on oma edevuses lavastanud ennast „külalissolistiks“. Loodan, et nüüd saadakse aru, et asi ei olnud nii.“ Täielikuks saatuse sõrmeks peab Sander ka seda, et tema isiklik frakk juhuse tahtel teatris rippus. „Tegin pühapäeval teatri turupäeva frakis, ja millegipärast jätsin selle teatrisse rippuma – ma kunagi ei jäta oma frakki kuhugi! Aga millegipärast mulle tundus, et see peaks seal seisma…“ Esietenduse järgne pidu toimus Mart Sanderi korteris Tõnismäel. „Poole peo ajal helistas Aivar Mäe, kes oli Urmase lapsed teatrist autoga koju viinud ning siis tema juurde haiglasse sõitnud. Ütles, et Urmas on opilaual ja kaua aega rivist väljas… Aga see oli väga liigutav, sest sellistel hetkedel tunned, et teater on ikkagi üks suur pere, kus kõik üksteise eest hoolitsevad.“ Sander leiab, et õhtu jääb ilmselt teatrilegendide nimistusse. „Nii legendid sünnivadki – läbi valu ja raskuste. Saja aasta pärast äkki meid ainult läbi selle mäletataksegi – Urmas on „tenor, kes murdis esietendusel jala“ ja mina olen „lavastaja, kes tormas lavale!“

Sõnajalad on pahuksis saarlastega

Kuressaares helikopteriga Raiekivi säärele maandunud perekond Sõnajalgade tegu võib viia selleni, et Kuressaare linna avaliku korra eeskirjadesse kirjutatakse sisse taolist tegevust reguleeriv säte. «Omapäi võivad linnas maanduda ainult linnud, kindlasti mitte helikopterid ja ka UFOd mitte,» taunis linnapea Urve Tiidus ajalehes Saarte Hääl Sõnajalgade teguviisi. «Loata ei tohi Kuressaare linnale kuuluvale maale keegi maanduda ühegi lennumasinaga. Elementaarne! See on kultuuri ja heade tavade vastu,» oli Tiidus konkreetne. Sõnajalad vabandasid, et neil oli pulma-aastapäev ning nad maandusid Raiekivi säärele, kuna oli vaja lilli vastu võtta. Nüüd asub linnavalitsus konsulteerima lennuametiga. «Uurime, kas ja milliseid regulatsioone on kopteri piloot Raiekivi säärele loata maandudes rikkunud ja seejärel teeb linnavalitsus volikogule vajadusel ettepaneku linna avaliku korra eeskirja vastavaks täiendamiseks,» rääkis Tiidus võimalikest edasistest arengutest.

Kerdo pole Jane lapse isa

Õhtuleht kirjutas, et ansambli Respekt naissolist Jane Kruusmaa sünnitas lapse, kelle isaks on bändi meessolist Kerdo Mölder. Mehe sõnul on lugu aga täielik farss. "Bändi tegemise ajal tekkisid tunded, Jane tahtis last, tulin vastu. Meil on kokkulepe, tema alimente nõudma ei hakka, sest tema tahtis last," tsiteeris leht Kerdot. Mees väidab, et artiklis on paljud nende kommentaarid välja jäetud ning paljud valesti ümber sõnastatud. "Oleme Janega väga lähedased ja seetõttu hoian teda ja tema imearmast last Mirelli pea samaväärselt kui enda lapsi," räägib Kerdo, kes on isaks Kris-Kervinile (8) ja Ave-Marleenile (5). Ta kinnitab, et võtab Jane last samuti kui enda oma, kuid bioloogiline isa ta pisitütrele ei ole. "Samuti on täielik farss, et sigitasime Janega lapse tema soovil. Ma ei hakkaks iial ühelegi naisele last sigitama naise soovil. See oleks kõige totram tegu, mida üks mees teha võiks. Laps peab sündima armastusest ja tema suurest soovist ning samuti valmisolekust teda kasvatada," räägib laulja. Mölder on nördinud ja ei saa aru, miks püüab meedia jätta muljet, et ta oma lapsed hooletusse jätnud on. "Hoolin oma lastest ja samuti ka Jane lapsest. Ei saa ka salata, et olin kõigi kolme lapse sünni juures," ütleb ta.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Kristiina Kraus

SOOVIDE AEG

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar