Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised 41.nädal
18.10.2010
Parim tudengibänd on Varuväljapääs

Laupäeval andis meile intervjuu vastselt parimaks tudengibändiks valitud ansambli juhtfiguur Mihkel. Neljapäeva hilisõhtul selgus Tartu tudengite sügispäevade raames parim tänavune üliõpilasansambel, kelleks on transspunki viljelev kollektiiv nimega Varuväljapääs. Kontsertil esinesid seitse eelnevalt välja valitud parimat tudengibändi. Kokku pürgis finaali tänavu aga lausa 40 kollektiivi. Sügispäevade korraldajate teatel saavutas Varuväljapääs žürii poolehoiu oma ettearvamatu ja originaalse lähenemisega. Lisaks kitarridele ja trummidele tõid nad lavale veel ka flöödi ja trompeti. Võitjale kuuluvad tiitel «Tudengibänd 2010» ja IS Music Team'i kinkekaart, mille väärtus on 10 000 krooni. Finaalkontsertil hindasid esinenud tudengibände Aavo Valtna, Peeter Jõgioja, Lea Liitmaa, Kene Vernik ja Ahto-Lembit Lehtmets. Kene Vernik märkis pärast kontserti, et Varuväljapääs eristus teistest bändidest lavalise oleku poolest. «Oli tunda, et bänd nautis ennast laval ja neil oli lahe koos pilli mängida.» Veel leidis žürii, et lavale olid sattunud korraga inimesed, kes sobisid kokku ka stiililiselt. Bändi tegijad ise nimetavad oma stiili punk-trance’ks, mis on teadaolevalt esimene seesugune stiili määratlemine maailmas ja tekkis ideena siduda enda kaks meelisstiili. Info bändi kohta on üles riputatud nende Myspace’i kontole. Lisaks peaauhinnale valis žürii välja parima vokalisti ja instrumentalisti. Mõlemad tiitlid napsas endale bänd nimega Ketikoerad, kus vokaalsete võimete poolest oli parim Ikevald Rannap ning instrumentaalselt Valter Nurmsalu. Žürii andis välja erikategooria lavalise liikumise eest noorte elektroonikute bändile Surakas. Publiku südamed võitis ülekaalukalt bluus-rokki viljelev Moonraker. Tuleval aastal soovitavad hindajad bändidele mõelda rohkem oma nimele, sest nimi peaks vastama kollektiivi olekule ja sõnumile. Samuti arvas žürii, et rohkem tuleks rõhku panna lavalisele olekule ja originaalusele.

Suri Julia Botvina

Ootamatult suri noor ja andekas lauljanna Julia Botvina (31). Juliast jäi maha väike poeg.
Julia koostööparnter, viiuldaja Natali Ketšek on kurvast sündmusest šokeeritud. “Ma olen šokis. Sõbranna helistas ja teatas,” rääkis Ketšek. Tema sõnul haigestus Botvina grippi, palavik tõusis ja ta viidi haiglasse, kus tal avastati siseelundite tüsistused. Mis surma täpsemalt põhjustas, ei osanud Ketšek öelda. Julia Botvina on laulnud Rahvusooperis “Estonia” rollides Olga (Styne’i “Sugar”), Fjodor (Mussorgski “Boriss Godunov”), Carmela (de Falla “La Vida Breve”), Grisette (Lehàri “Lõbus lesk”), Pepi (Straussi “Viini Veri”). Ta on laulnud ka Maria rolli Bernsteini “West Side Story” kontsertettekandel ning osalenud muusikalis “Cats” Vanemuise teatris.

Vilgatsil opereetiti häälepaela

Laulja Kaire Vilgatsi ootamatu haigestumine keset salvestushooaega lükkab edasi novembrisse plaanitud biitansambli Kollane Allveelaev G plaadi ilmumise. "Kaire jäi mõne nädala eest haigeks. Algul käis pooltõbisena ringi, lõpuks ravis end kodus, aga hääl oli endiselt täitsa ära. Läks arsti juurde ja selgus, et ühe häälepaela peal on väike tsüst," selgitas ansambli juht Meelis Punder Õhtulehele. "Tänan küsimast, opp tehtud! Nüüd vaid aja küsimus," teatas Kaire ise.

Eurovisioon toimub Düsseldorfis

Järgmise aasta eurovisiooni lauluvõistlus korraldatakse Düsseldorfis. Eurovisiooni lauluvõistlust soovisid korraldada ka Berliin ja Hannover, vahendab Saksa NDR-TV. Lõpufinaal toimub 14. mail. Saksamaale tõi tänavu võidu 19aastane sakslanna Lena Meyer-Landrut

Õigemeel jättis sooloprojekti ootele

Birgit Õigemeelel käivad hetkel Tartus Vanemuise teatris “Helisva muusika” muusikali proovid, kus ta kehastab vaheldumisi Hanna-Liina Võsaga Mariat. “Kohanen hetkel Tartu rahuliku eluga ja teatrieluga, kogu trupp on väga kihvt,” rääkis Birgit Elmari hommikuprogrammis on tegemistest. “Helisevat muusikat” peab Birgit oma lapsepõlve lemmikfilmiks, mistõttu ei tulnud tal pakkumist väga kaua kaaluda. “Film on mul nii peas, et ma mäletan ka kohati, mida Julie Andrews filmiversioonis tegi, aga ma ei proovi olla samasugune, vaid olen mina ise,” rääkis Birgit. Maria roll on Birgiti esimene suurem muusikaliroll. Birgit tunnistas, et nädal tagasi oli tal veel hirm sees. “Nüüd olen maha rahunenud ja ärevus ja elevus on nii suur, et tahan sellega hakkama saada ja loodan, et saan ka.” Soolomuusikukarjääri on Birgit hetkel ootele pannud. “Lisaks muusikali asjadele pean veel ka kooli jõudma ja seetõttu olen aja veidi maha võtnud. Olen suure osa ajast Tartus ja seetõttu on ka esinemised raskendatud. Ettevalmistused käivad aga jõulukontsertideks,” rääkis Birgit. Tuurikaaslasteks on tal taas Uku Suviste, ent lisaks veel Birgit Varjun, viiulitrio Violina akustilistel viiulitel ning Mihkel Mattiesen klaveril. Küsimusele, kas koostöö house’i-duo Rulers Of The Deep’iga jätkub, vastas Birgit, et ka selles osas on ta hetkel aja maha võtnud. “Ma pean natukene enda jaoks mõtlema, et kuidas ikka täpselt jätkata, sest fänne on nüüd kahes liinis ja ma mõtlen, kuidas need kaks liini ühendada.” Birgitit saab Maria rollis näha Vanemuise laval juba 27. novembril.

Juhkental naudib rahulikku elu

Malcolm Lincolni “Eesti Laulu” võidust on juba mitu head kuud möödas. Seetõttu uurisime Elmari hommikuprogrammis Robin Juhkentalilt, kuidas Malcolm Lincolnil läheb ja mängisime ka bändi peagi ilmuvat uut singlit “Where Did We Loze Our Way”.

Robin, kuidas Malcolm Lincolnil läheb?

Kuus on 3-4 kontserti ja ega rohkem ei jaksakski. Saab rahulikult vahepeal patareisid laadida ja uue loominguga ka tegeleda.

Sa esined praegu asendus bassimehega. Kus Madis (Kubu) praegu on?

Madisest võime praegu kõike rääkida, sest Madis on USAs hetkel emal külas. Ta tuleb 20. oktoobril tagasi. Bassimehi jagub, aga sellist meest nagu Madis ikka ei leia. Keegi ei oska tantsida nii nagu tema.

Pärast Eurovisioonile sõitu oli vist päris pöörane aeg?

Jah, nädalas oli vahepeal 10 kontserti. See oli päris õudne. Pluss veel muud kohustused. Igasugused ajalehed ja ajakirjad helistasid umbes 5 korda päevas ja tahtsid intervjuud. Sain vähemalt selle nõutud perioodi läbi elada. Praegu on hea ja rahulik.

Kuidas sulle meeldis olla Eesti nõutuim artist?

Jubedalt pidi ringi rabelema. Kui saaks kuidagi muud moodi nõutud olla ja midagi tegema ei peaks, siis oleks parem.

Malcolm Lincoln sõlmis kohe pärast “Eesti Laulu” võitu ka lepingu Universali plaadifirmaga. Kuidas sellega läinud on?

Ma arvan, et Universaliga käe löömine tõi kaasa selle, et plaat müüs päris hästi. Täpseid numbreid ei tea, aga kuu ajaga müüs plaat umbes 2000 koopiat.

Kuidas on tagasiside väljast poolt Eestit?

Ma kuulsin Riia ühe plaadifirma omanikult, et ta oli lugenud arvustust, kus öeldi, et Malcolm Lincolni album on sel aastal Baltikumi kõige paremini kõlav plaat. Ühe inimese jaoks see ilmselt oli nii.

Kuidas on lood uue albumi materjaliga?

Koos see veel ei ole. Ma tahaksin ikkagi hea plaadi välja anda. Tuumik on enam-vähem paigas, aga tuleb võtta kätte ja kuulata, kuidas nad kõlavad terviklikult.

Kas sul pole tekkinud mõtet, et võiks Malcolmiga ka midagi eestikeelset teha?

Mõte on ikka, aga mulle väga ei meeldi, kuidas mu hääl kõlab eesti keeles. Aga võib olla on see lihtsalt mulle harjumatu.

Kas järgmisel aastal Malcolm Lincoln esitab “Eesti Laulu” konkursile mõne loo?

Malcolm ei esita. Aga mina võib olla küll. Ma kindlasti ei laula seal ise. Kiusatus on teha sinna mõni elav lugu.

Millal võiks oodata Malcolmi uut plaati?

Sel aastal ilmselt mitte, aga tõenäoliselt järgmise aasta lõpu poole.

Uus singel on “Where Did We Loze Our Way”. Kommenteeri pisut!

See on kerge diskokas, mis on Vaiko Epliku lemmiklaul sellel albumil.

Epordwerk ilmutas uue singli

Elektroonilist rokki viljeleval Epordwerkil tuli välja järjekordne singel. "Shutdown" on eklektiline kooslus trancest, electrost ja rokist, mis on üle valatud mahedate meloodiatega. Epordwerk on 2010. aasta alguses kokku tulnud viieliikmeline elektrooniline rokkbänd. Olles pool aastat tegutsenud, võtsid poisid osa Jägermeister Rock Liiga bändide konkursist, kus konkureerisid Eesti tippbändidega. Tänu oma originaalsusele ja uudsusele võttis Epordwerk konkursilt kolmikvõidu, mis kergitas nende kukrut 50 000.- krooni võrra ning viis nad Sunfesti suvetuurile. Suve alguses andis Epordwerk välja debüütsingli "From Friday To Sunday". Sügis toob uued tuuled ning ka Epordwerk on valmis saanud oma uue singli "Shutdown". Lugu on eklektiline kooslus trancest, electrost ja rokist, mis on üle valatud mahedate meloodiatega. 'Shutdown'i lüürika on inspireeritud praegusest raskest majandusolukorrast ning räägib üsna sügaval tasemel isiklikest probleemidest, kuid samas salvab kohati ka Eesti poliitikat. Lugu annab vihjeid, kuidas kõigest üle olla ning võtab terve loo mõtte kokku metafoorse refrääniga.

Herald ilmutab peagi plaadi

Eesti heavy-metal bändil Herald ilmus singel „Anna tulla“, mis pärineb Heraldi peagi ilmuvalt kauamängivalt „Γαῖα“. "Anna tulla" on Heraldi uue albumi ainus cover-lugu. Originaalis on tegu Eesti 80ndate aastate hevibändi Varaan kunagise hitiga. Cover-loo valmimisel lõid kaasa ka legendaarse Varaani liikmed - vokalist Eero Valdna ning kitarrist Tamur Marjasoo -, kelle panuse tõttu peaks lugu äratama nostalgilisi tundeid ning äratundmisrõõmu ka vanemates raskemuusika austajates. Lugu ise on jäetud vanasse heasse hevi-võtmesse ning annab edasi sama riffilikku raskust veelgi jõulisemalt ning meloodilisemalt. Ka nooremal raskemuusikapõlvkonnal on loost nii mõndagi leida, alustades madalamalt häälestatud kitarridest ja virtuoossest kitarrisoolost ning lõpetades lihast ja luust läbi lõikavatest vokaalinootidest lisandunud vürtsiga. „Anna Tulla“ on salvestatud ning miksitud „Music Works“ stuudios Arne Holmi poolt, masterdatud „Studio Kuu“ stuudios Jaakko Viitalähde poolt ning on produtseeritud Arne Holmi ja Heraldi poolt. Heraldi uus album „Γαῖα“ ilmub 2010. aasta sügisel. Plaadile tuleb 12 lugu, olles vana loominguga võrreldes dünaamilisem ja mitmekesisem. Samuti on lüürika seekord vaid eestikeelne. Bänd on samas jäänud truuks oma juurtele ning fännidele ja nii on muusikaline suund endiselt väikese thrashi- ja roki-touch'iga heavy-metal. Albumile tuleb nii kiireid kui aeglasemaid lugusid, karmi thrashilikku andmist kui ka meloodilist metalit. Bändi põhisõnum on prohvetlik kattes teemasid sellest maailmast teispoolsuseni: väeti inimene Looduse ürgse jõu vastu. Herald alustas tegutsemist 2000. aastal ning sel aastal tähistab ansambel oma 10. sünnipäeva.
Herald on:
Sven Varkel – Vokaal
Egert Vandel – Kitarr
Tauno Nava – Kitarr
Jaan Liinat – Trumm
Mart Veski – Bass

Sander vahetas välja haigestunud Klasi

Tallinna Filharmoonikute kontsertturnee Soomes sai uue pöörde, kui dirigent, maestro Eri Klasi tabas kolmanda kontserdi lõpul terviserike ning arstid ta neljaks päevaks puhkusele kirjutasid. Järgmise kontsertiga sai orkestri ees oma tuleristsed Mart Sander, kes oli turneel kaasas kui laulusolist. Hiljuti ka Euroopas hiilgavalt esinenud orkester ning solistid - sopran Heli Veskus, bariton Taavi Tampuu, Mart Sander ning Soome legend Tapani Kansa - esinevad oktoobris Soomes kontsertide tsükliga, mis on pühendatud Georg Otsa 90. sünniaastapäevale.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Kristiina Kraus

SOOVIDE AEG

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar