Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised 46.nädal
22.11.2010
Grete ja Kalmer tegid dueti

Elmaril käis külas Kalmer Neidla ansamblist Bad Orange. Kuna Kalmer tegeleb praegu aktiivselt Grete plaadi produtseerimisega, siis enda bändi tegemised on pisut soiku jäänud. “Meil oli vaja aega laagerdumiseks ja kogume mõtteid, et peatselt taas aktiivselt tegutsema hakata,” rääkis Kalmer. Jutuajamisse kaasasime ka Grete telefoni teel. Grete kiits väga uut valminud laulu “Ainuke sa”, mis on algselt Bad Orange laul. Tegu on popi rütmiga ja raadiosõbraliku looga, mille kirjutas Kalmer. Peatselt on oodata veel üht uut singlit Grete repertuaarist ning siis juba enne jõule ka debüütplaati.

Järvi pole veel ERSO ust sulgenud

Maailmakuulus tippdirigent, maestro Neeme Järvi teatas neljapäeva varahommikul oma tagasiastumisest ERSO kunstilise juhi kohalt. „Tagasitulek oli minu elu unistus ja nüüd on see unistus rikutud,” ütles Järvi oma pöördumises. Järvilt sai kirja kultuuriministeeriumi muusikaala nõunik Eero Raun, kuid ta ei soovinud kirja sisu avalikkusele kommenteerida, kirjutab Eesti Päevaleht. Väidetavalt on Järvi andnud oma kirjas mõista, et ta ei ole ust enda järel siiski kinni löönud. Raun ei lükanud seda ümber. „Mul on jäänud mulje, et maestro on ERSO-ga jätkuvalt emotsionaalset seotud. Ta on ka ise ju avalikkusele öelnud, et ta tegelikult tahaks töösuhet jätkata,” ütles Raun. Neeme Järvi ise avaldas eile Eesti Päevalehele, et tema jaoks on eriti solvav see, et Eesti ajalehtedes tuuakse esikohal välja tema honorarisummad, mitte aga tema teod eesti muusika viimisel maailma viimase 30 aasta jooksul ja enne seda. „Aga ma teen seda ka edaspidi,” lubas maestro.

Ilmus Ruja raamat

Kirjastuselt Pegasus ilmus kauaoodatud raamat tuntud Eesti rokk-bändist Ruja –„Ruja: must ronk või valge vares”. Raamatu autoriks on rokk-muusik, klahvpillimängija, helilooja ja muusikaajakirjanik, endine rujalane Igor Garšnek. Autor ütleb raamatu kohta ise nii: „See on lugu ansamblist Ruja, kes oma 17 tegevusaasta jooksul tõusis eesti rokk-muusika legendi staatusesse. Pea katkematu publikumenu tagasid bändile nii Rein Rannapi loomefantaasia, Urmas Alenderi karismaatilisus, Jaanus Nõgisto impulsiivne esinemislaad kui ka mitmetähenduslikud laulusõnad. Palju muudki veel. Kuna olen ise Rujas kolm aastat klahvpille mänginud, siis olen nende kaante vahele koondanud ka enda meenutusi. Hindamatuks allikaks loen siinkohal aga Alenderi Ruja-päevikut ja Nõgisto mälestusi. See raamat pole kuupäevaliselt täpne, kuivalt kiretu ja kõikehõlmav ansambli kroonika, vaid ehe pilt Rujast muusikute endi pilgu läbi. Ning tõetruuduse huvides olen selles raamatus kirjeldanud ka mõningaid skandaalseid seiku. Kuidas juhtus, et Ruja, kes sai tuntuks rahvusliku aatelisuse olulise lipulaevana (nt laul „Eesti muld ja eesti süda”), andis oma viimase kontserdi hoopis ühes Tadžikistani mägikülas? Kuivõrd KGB püüdis Ruja tegevust ära keelata? Neile ja paljudele teistelegi küsimustele heidab see raamat valgust.” Raamatu on kujundanud Asko Künnap ja toimetanud Jürgen Rooste. Ametlik esitlus toimub teisipäeval, 23. novembril kl 17.30 Solarise keskuse Apollo raamatupoes. Raamatust räägivad Igor Garšnek, Jürgen Rooste, Asko Künnap ja endised Ruja muusikud Jaanus Nõgisto ning Priit Kuulberg.

Hannah esitles plaati
Hannah esitles oma kolmandat ballaadide plaati nimega „Õige Tasa – Ballaadid“. Viimased aastad peamiselt Inglismaal elanud Hannahi plaadiesitlusele Tallinnas oli kohale tulnud palju muusika- ja meeleahutustegelasi. Nii näiteks õnnitlesid Hannahit Marju Länik, Karl Madis, Linnar Priimägi ja paljud teised.

Võsa esitles plaati

Lauljatar Hanna-Liina Võsa esitles Meriton Hotellis oma uut plaati "Pimedas on valge". Hanna-Liina Võsa sai plaadi lugude jaoks inspiratsiooni möödunud lumerohkest talvest. Nüüd toob ta kuulajateni karget ja põhjamaist talve-ja jõulumeeleolu värsketes seadetes. Hanna-Liina Võsa uus plaat "Pimedas on Valge" on müügil hästi varustatud muusikapoodides üle Eesti! Kes meist ei mäletaks eelmise aasta kaunist lumerohket talve, mil lumi oli nii ere, et silmi tuli kissitada ja isegi öösiti oli väljas valge. Hanna-Liina Võsa on sellest inspiratsiooni saanud ja 6 aastase pausi järel on lõpuks valmis saanud uus plaat. Koos Hanna-Liinaga musitseerivad Eesti noorema põlvkonna klassika ja jazzi andekamatest muusikutest koosnev sümbioos, keelpillikvartett PREZIOSO ja jazztrio Marti Tärni juhatamisel. Erikülalistena teevad kaasa ka Jaan Tätte ning Arno Tamm ansamblist Paabel. Lauljatari enda sõnul on 6 aastat piisavalt pikk aeg ühele muusikule, et tekiks soov millegi uue ja huvitava järele! Küsimuse kohta muusikute ebahariliku koosluse üle vastab Hanna-Liina naerdes, et ta ise vist pendeldabki kusagil seal klassika ja jazzi vahel. Plaadil on valik kõigile tuntud talve ja jõululaule ning ka kodumaist originaalloomingut, näiteks just plaadi nimilugu on laulja enda sulest! Karget ja põhjamaist jõulumeeleolu värsketes ja põnevates seadetes saab vahetult kuulata detsembris toimuvate ekslusiivsete esitluskontsertide raames üle Eesti.

Marya Roxx üllitas debüütplaadi

Marya Roxxi album "Payback Time" ilmus üheaegselt Mandri-Euroopas, Suurbritannias ja Eestis. Marya Roxx on Eesti tüdruk, kes neli aastat tagasi kolis Los Angelesse. Marya on aastaid laule kirjutanud ja tema lemmik stiiliks on raske rokk, mida me ka tema rahvusvahelisel debüütalbumil kuuleme. Plaat on haarav ja võimas maailmatasemel rock, mis on saanud võimalikuks tänu Marya uutele tutvustele Los Angeleses, maailma ühes muusikakeskuses. Plaadi mängisid sisse ülikõvad muusikud, kes varem olnud muuhulgas Ozzy, Anthraxi, Whitesnake’i, Billy Idoli ja Alice Cooperi ridades. Albumi produtsent on absoluutne tipp Kevin "Caveman" Shirley (Iron Maiden, Aerosmith, HIM jne), kellele väga meeldisid Marya kirjutatud laulud ja hääl ja ta leidis kiiresti Marya lugudele ja häälele sobiva saundi. Tulemuseks on maailmatasemel rokiplaat, mis saanud juba välismaal palju kiitust. Näiteks on Saksa ajakiri „Rock Hard“ kirjutanud: “A positive surprise, an amazingly good new female Rock artist.” Album ilmus rahvusvahelise plaadifirma Global Music DR2 egiidi alt, kellega Marya sõlmis lepingu tänavu suvel. Plaadil on kümme lugu, millest "21" -nimeline on varem ilmunud singlina. Marya sõnul on plaadi ilmumine Inglise Rocki labeli alt suur etapp edasi tema artistiteel. Töötamine Kevin Shirley ja maailma tippklassi kuuluvate muusikutega andnud superhea tulemuse ja loodab, et see meeldib ka paljudele Eesti kuulajatele.

Hannah läheb tuurile

Müügile jõudis Hannah’i uus eestikeelne album "Õige Tasa – Ballaadid". Seoses sellega toimub ka üle-Eestiline kontserttuur. Hannah'i album „Õige Tasa – Ballaadid“ on jätk lauljatari eelmistele ballaadi-plaatidele. Lihtne ja puhas, siiras ja südamest. Kõik 12 lugu on Hannah’i enda sulest ning esitatud klaveri saatel, plaadile annavad värvi noored ja andekad muusikud - kitarrist Taavi Langi, Andreas Lend tšellol ning Henno Kelp bassil. Tegemist on lauljatari juba seitsmenda kauamängivaga. Hannah, kelle eelmisest eestikeelsest albumist on möödas kuus aastat ning kelle viimased saavutused jäävad Inglismaale, tunnistab, et uue ballaadikogumiku ideed on ta südames kandnud juba pikka aega. Ta on väga õnnelik, et mõte lõpuks ka teoks sai ning et tal on jõulu eel võimalik oma sõpru ja fänne uue uute lauludega rõõmustada. Üle pika aja saab lauljatari ka kodumaal laulmas kuulda. Kontserttuuri raames esitab Hannah omakirjutatud lugusid klaveril - just nii nagu need sünnivad. Kontsertide toimumise ajad:
T 30 nov TARTU Jaani kirik

K 01 dets KURESSAARE Laurentiuse kirik

N 02 dets PAIDE Püha Risti kirik
R 03 dets PÄRNU Eliisabeti kirik

L 04 dets VIIMSI Püha Jaakobi kirik

T 07 dets TALLINN, Vene teater
K 
08 dets HAAPSALU Toomkirik
N 09 dets RAKVERE Kolmainu kirik
R 10 dets JÕHVI Mihkli kirik
L 11 dets VILJANDI Jaani kirik

Pet Shop Boys’i videos kasutati Eesti rõivaid

Äsja maailmale esitletud Tallinnas filmitud Pet Shop Boysi uues muusikavideos „Together“ säravad artistide kostüümidena Eesti moemärgi Ivo Nikkolo rõivad. Ivo Nikkolo turundusjuhi Mervi Lille sõnul sooviti kaubamärgilt rõivaid videos olnud pidulikku tantsustseeni. “Loomulikult olime nõus, see on suurepärane võimalus eesti moeloomingut suurte meediakanalite nagu BBC ja MTV ning ka Youtube´ i vahendusel kogu maailmale tutvustada.“ Videos kasutatud Tallinna Tantsuakadeemia tantsijate rõivad pärinevad kaubamärgi 2010. aasta talvisest peokollektsioonist, mis jõuavad peagi ka kauplustesse müügile. Samuti on videos kaks unikaalset showkollektsiooni kleiti, mis on loodud disainerite Eve Hansoni ja Ivo Nikkolo poolt. Muusikavideo Pet Shop Boysi singlile “Together” filmiti oktoobris Tallinnas. Koreograafia lõi Märt Agu Tallinna Tantsuakadeemiast, video režissööriks on Peeter Rebane. Singel ilmub 29. novembril Pet Shop Boysi parimate lugude kogumikalbumil "Ultimate".

Homenja saab taas isaks

Kui Jüri Homenja kolm nädalat tagasi rõõmsalt rääkis, et saab jälle kord isaks, jättis ta mainimata, et beebit ei oota mitte tema seaduslik abikaasa Külli. Vahest saab õnnitleda hoopis pärnulannat Karinit, kellega Homenjal juba on üks ühine laps? Naisteleht vahendab, et viimasel ajal on Jüri Homenjal eriti kiire, sest mees peab end jagama kahe pere vahel. Tartus elab tema seaduslik abikaasa Külli (46) koos 3aastase tütre Othelia ja 20aastase Christopheriga. Vanas kodulinnas Pärnus aga nooruke Karin - temaga on Jüril 4aastane poeg, kelle nimi on toimetusele teada, kuid lapse huvides seda ei märgita. Erich Krieger meenutab: "Esimest korda näitas Jüri end koos blondi, endast mitu head sentimeetrit pikema Karini ning pisipojaga avalikult möödunud suvel." Karinit tundvad pärnakat kinnitavad, et Jüri käib tihti suvepealinnas, kus ta käib naise ja lapsega jalutamas. Kolm nädalat tagasi helistas Naisteleht Jürile, et küsida, kuidas kasvab tema tütar Othilia. Sellest rääkides lobises mees ootamatult välja, et ootab abikaasa Külliga kolmandat last. Pärast loo ilmumist võtsid aga sõna netikommentaatorid, kes teatasid, et Homenja seaduslik abikaasa küll last ei oota. Suurt solvumist külvas Homenja jutt ka Pärnus elava ja väidetavalt hõbekõrilt teist last ootava naise hinge. Karin olla Jüri peale väga pahane. Jüri Homenjalt endalt ei õnnestunud Naistelehel kommentaari saada. Ta jääb tabamatuks ja ei vasta ka ajakirjaniku poolt saadetud sõnumile. Mees on valinud vabaduse vaikida.

Krieger kannab musta

«Olen proovinud omal ajal ka värvilisemaid ja heledamaid toone, aga mustas tunnen end kuidagi kindlalt,» seletab laulja Erich Krieger (49), miks teda nii laval kui ka tavaelus alati üleni musta riietununa näeb. «Võib-olla on see tulnud natukene ka vanusega, et mu kehakaal võiks olla kuskil viis kilo vähem, aga must värv teeb mingil määral visuaalselt kõhnemaks,» toob Erich Õhtulehes välja veel ühe musta värvi eelise. Musta värvi puhul meeldib talle sinna juurde erinevaid detaile sobitada: näiteks lähevad käiku läikiv käekell, kuld- või hõbekett ja mis annab hästi tooni ja ilusad prillid. Pruuni ja kollast värvi ei salli Erich aga silmaotsaski: "Kuigi mul on üks pruun nahktagi, ma pigem hoidun sellest." Pigem eelistab laulja ikka konkreetseid värve, lisaks mustale veel valget ja Eesti lipu sinist.
 
Rolfi arust on kohalikud esinejad igavad

«Eestis panevad artistid kostüümidele suhteliselt vähe rõhku. Ollakse laval suhteliselt tavalises riietuses nagu kusagil vastuvõtul, pintsak või ülikond seljas," räägib laulja Rolf Roosalu, kes teab - mujal maailmas on asja hoopis teisiti. Rolfi sõnul ei tuleks näiteks Ida-Euroopas üldse kõne allagi minna lavale tavalise triiksärgiga - seal olla lavaline väljanägemine olulisemgi kui lauluoskus, kirjutab Õhtuleht. Laulja sõnul on Freddy Mercury öelnud, et iga kord, kui sa lavale lähed, pead oma välimusega heas mõttes inimesi šokeerima: «Ma ise seda küll niimoodi ei järgi nagu Mercury, aga kui inimesed räägivad hiljem, et püha taevas, mis tal seljas oli, siis oli järelikult õige asi ja toimis,» arvab Rolf. Rolfi enda kostüümid on lastud teha moekunstnikel tema enda kogutud ideede järgi, ta on kasutanud nii Karolin Kuusiku, Taavi Turki kui Brit Samoson loomingut.

Laine sünnipäev tekitas tüli

"Postkasti tuli lühike meil, et piletid on müügil Piletilevis ja peoraha kandke arvele. See oligi kogu meie kutse," on ansambel Laine endine laulja Lagle Alpius hingepõhjani solvunud, et nii tema kui ka paljud teised endised Laine liikmed pidid juubelikontserdile ise 250kroonise pileti lunastama. Vähe sellest – neid ei palutud isegi korraks lavale kummardama! Heidy Tamme, kes oli Laines 1967-1969 nii solist kui ka realiige ning nüüd ka juubelikontserdil kahe lauluga üles astus, pole vähem vihane. "Mul endal oli laval paha olla. Ütlesin ka Merle Liljele, et selle eest, nagu sa selle kontserdi korraldasid, sa ausammast ei saa." Lilje aga kommenteerib: ""Et keegi vanadest tegijatest lavale võiks tulla, polnud meie stsenaariumis ette nähtud."

Trubetsky lahkus erakonnast

Augusti alguses liitus Keskerakonnaga legendaarne punkar ja ansambel Vennaskond solist Tõnu Trubetsky, kes tunnistas, et on sunnitud erakonnast tagakiusamise ja vaimse terrori tõttu lahkuma. “Seoses tagakiusamise, tapmisähvarduste ja vaimse terroriga olen otsustanud lahkuda Keskerakonnast ja vähemalt mõneks ajaks ka poliitikast,” sõnas Trubetsky. “Põhjused on niisiis isiklikud. Keskerakonna poliitika on mulle endiselt sümpaatne,” kinnitas ta, lisades samas, et on huvitatud suuremast sõltumatusest, mida erakonda kuulumine mingil
määral piirab.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Raen Väikene

ELMARI
PÄEVAPÜÜDJA

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar