Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised 47.nädal
28.11.2010
Heleri tegi talveloo

Heleril on ilmunud uus laul nimega “Lumeingel”. Nagu jõulude ajal ikka juhtub suuri ja väikeseid imesid, nii ka selles loos on ühel tüdrukul üks salasoov. Loo muusika kirjutas Helerile Marco Margna Heleri enda kirjutatud sõnade peale – enne olid sõnad ja siis sai alles viis. Kui hästi läheb, ilmub kunagi ka jõuluplaat, kus sama lugu peal saab olema.

Animal Drama üllitas plaadi

Meile andis intervjuu Animal Drama soolokitarrist Argo Vals. Bändil ilmus debüütalbum “Animal Drama”. Albumil on kaksteist lugu ning albumi esitluskontsert toimus Tartus Genialistide Klubis. Animal Drama koosneb kuuest noorest, kes said praeguses koosseisus kokku hea muusika tegemise nimel 2009. aastal. Tänaseks on ansamblil ilmunud kolm raadiosinglit ning nüüd ka debüütalbum. Animal Drama looming pärineb peamiselt solist Fredy Schmidt`i sulest. Animal Drama debüütalbum ilmus Stereo-tunneli labeli alt ning on saadaval Tallinna ja Tartu Kaubamajades, Laseringi kauplustes, Tartus Genialistide klubis, Rakveres Art Cafes ning Teatri kohvikus. Animal Drama loominguga saab tutvuda aadressil http://www.myspace.com/animaldrama

ERSO kontod arestiti

Praeguse seisuga on maksuamet arestinud Eesti esindusorkestri ERSO arvelduskontod, kuna asutuse maksuvõlg ulatub pooleteise miljoni kroonini. “Tegelen hetkel kiiresti maksuametiga läbirääkimisega, sest ERSO maksuvõlg on väga suur ja selle tõttu on orkestri kontod sisuliselt kinni,” sõnas ERSO direktori kohusetäitjaks määratud Anneli Unt Delfile. “See on tegemata töö,” rääkis ta. “Mul on maksuametiga praegu läbirääkimised pooleli,” lausus Unt ning kinnitas, et orkestri muusikud muret tundma ei pea — nende palgad makstakse välja. “Mingil juhul keegi muusikutest kannatama ei pea, selle nimel ma praegu tegelen ja rabelen.” Novembri keskpaigaks on orkestri maksuvõlg kasvanud ligi pooleteisele miljonile. “Maksuvõla tekkimises ei ole mingeid emotsioone, me kõik teame, et riigis on seadused ja maksud tuleb maksta,” selgitas Unt, et selline võlasumma ei teki üleöö. “Ma pole sellise asjaga varem kokku puutunud, olen olnud kümme aastat riigiasutuse juht, aga mul on alati maksud makstud olnud, sellepärast on see minu jaoks uus mängumaa, kuhu olen ootamatult sattunud.” Unt toonitas veel kord, et töötab sellise lahenduse nimel, et orkestrandid kannatama ei peaks.

Järvi süüdistab kultuuriministrit

Kultuuriminister Laine Jänes saatis Neeme Järvile kirja, kus kutsub maestrot endaga kohtuma. Maestro Järvi aga teatab oma vastuses, et hetkel ei ole tal ministriga millestki rääkida. “Ma pean oluliseks Teiega kohtuda silmast silma, et rääkida sümfooniaorkestriga seonduvast ning edasistest arengutest,” kirjutab Jänes ning lubab dirigendile ka ERSO uut direktorit, Anneli Unti tutvustada. Neeme Järvi vastas Jänesele, et on otsustanud loobuda ERSO kunstilise juhi ja peadirigendi kohast. “Sõlmisin eellepingu ERSO endise direktori Andres Siitaniga Tallinnas Teie kabinetis 27. augustil s.a. Kuigi tegemist oli konfidentsiaalse lepinguga, sattus see kahjuks avalikkuse ette tekitades mulle suurt moraalset kahju,” sõnas Järvi oma kirjas. “Töötades 30. aastat maailma juhtivate orkestritega, on minu suureks unistuseks olnud pöörduda kunagi tagasi Eestisse ja asuda tööle Eesti sümfooniaorkestri juhina, et aidata kaasa Eesti muusikaelu arendamisele ja selle tutvustamisele rahvusvahelises ulatuses. Kahjuks suutsite Teie oma reformide alustamisega ja hr. Andres Siitani ebaõiglase süüdistamise ja vallandamisega tekitada sellise olukorra, kus mul ei olnud enam võimalust oma tegevust Eestis jätkata,” jätkas maestro ning küsis, miks kultuuriminister juba varem ei tema ega ka Andres Siitaniga ei tahtnud kohtuda, arutamaks ERSO probleemide lahendamise võimalusi. “Selle asemel asusite Teie koos peaminister A. Ansipiga mind süüdistama suurtes rahasummades, mida Teie ise mulle pakkusite lähtudes eelmise peadirigendi N. Aleksejevi töötasust, ja mida ma pole senini saanud ega soovi ka saada.” Järvi sõnul valitseb Eesti kultuurimaastikul pealiskaudsus ja maitselagedus, millega loodetakse teenida kasumit. “Mulle on vastuvõetamatu põhimõte, et “toetada tuleb seda kultuuri, mis iseennast ära tasub!” Kultuur ja eriti tippkultuur ei ole mitte selleks, et kasumit teenida, vaid tippkultuuri edendamine peaks olema riiklik prioriteet, et pakkuda kaasaja maailmale kõrgekvalitedilist kunsti,” ütleb Järvi ning küsib, mida on Jänes ministrina selleks teinud, et väärtustada Eesti professionaalsete muusikute tööd? Järvi ei suuda ka mõista, kuidas on võimalik, et “Estonia” kontserdisaali renditakse igasuguste vastuvõttude ja õhtusöökide korraldamiseks. “On mõeldamatu, et mingid ärimehed korraldaksid endale uhke õhtusöögi näiteks Viini Musikverein’is, Amsterdami Concertgebouw’sis, või New Yorgi Carnegie Hall’is, ” kirjutab Järvi ning leiab, et kuni ERSO muusikutel pole korralikke tööruume ning nende tööd vääriliselt ei tasustata, ei ole tal ka kultuuriministriga millestki rääkida. “Kui Eesti tahab jõuda viie rikkama riigi hulka, siis peaks seejuures olema eesmärgiks jõuda ka viie vaimselt ja kultuuriliselt rikkamate riikide hulka,” lõpetab Järvi.

Siska ületas kiirust

Keskerakondlane ja Tallinna Lindakivi kultuurikeskuse direktor Katrin Siska sai hakkama omamoodi kihutamise rekordiga, kirjutab Õhtuleht. Ühe õhtupoolikuga suutis Siska Tallinna-Tartu maantee kiiruskaameratele kihutamisega silma jääda tervelt kaks korda ning teenis selle eest 1850 krooni trahvi. "Olin mõtetega ilmselt töö juures ning ei märganud liiklusmärke," vabandas ta korduvat kiiruse ületamist.

MIA esineb taas välismaal

Mia lendas Marokosse, kus laupäeval astus peaesinejana üles ühel sünnipäevapeol Maroko endises pealinnas Marrakešis. Marokos ei tulnud tal üles astuda vaid laulmisega, lisaks oli ta noornõunikuks ekspertide miitingul, mille peateemaks oli inimese terviklik heaolu ning seal osalesid professorid, emeriitprofessorid, Portugali endine haridusminister ja mitmed teised kõrged tegelased. "Jääksin Marokosse hea meelega paar päeva kauemaks, et nautida päikest ajal kui meil siin on tõeline talv ", sõnas Mia "kuid tegelikult sain ka Maltal peale konverentsi ja esinemist piisavalt päikest nautida." Pühapäeval lendas neiu juba edasi Brüsselisse, kus veedab järgmised töised 4 päeva, seal küll ilma lauluta. Eesti fännidele lubab Mia, et juba detsembris on valmis tema järgmine lugu „Endale“.

Trubetsky varjab ähvardajaid

Poliitikas pettunud muusik Tõnu Trubetsky on pärast ootamatut erakonnast lahkumist sügavale peitu pugenud ega soovi avalikkusega tegemist teha. Lahkumise põhjuseks olevat olnud vaimne pinge ja ähvardused Trubetsky elule ning tervisele. Ometigi ei soovi hirmutatud muusik asjale seaduslikku käiku anda. Teatavasti on selline ähvardamine kuritegu, mille eest on võimalik karistada. Õhtuleht kirjutab, et ansambli Vennaskond solisti suu on lukus ning selgitusi, kes ja kuidas teda terroriseeris, ta ei anna. Punkari sõbrad, kes oma nime lehes näha ei soovi, ütlevad et Trubetsky on pikemat aega olnud depressioonis ning segaduses, seda juba enne erakonda astumist, ja tema ümber lahvatanud skandaal pole segaduse lahenemisele kaasa aidanud. Vaikimine aga olevatki nüüd kõige parem, sest ükskõik, mida kehva sõnaseadmisoskusega Trubetsky ka ütleks, tooks see kaasa uue laviini solvanguid ja ilkumist.

Uusküla ja Tallermaa esinevad jätkuvalt koos

Rahvusooper Estonia talveaias toimus Eesti Olümpiakomitee korraldatud 2010. aasta tiitlivõistlustel edukalt esinenud sportlaste pidulik vastuvõtt. Sportlastele laulsid saates "Laulud tähtedega" teiseks jäänud paar Merlyn Uusküla ja Tauri Tallermaa, keda endiselt koos esinema kutsutakse.

Otist ilmub raamat

Enne jõule jõuab poodidesse raamat “Lubage mul olla. Ott Lepland”, mis teeb tagasivaate Ott Leplandi elu viimasele kaheksale kuule. Raamatu autor Kirke Ert rõhutab, et tegemist ei ole kindlasti elulooraamatuga. “Tegemist on 170-leheküljelise tagasivaatega ühe noore inimese viimasele aastale.” Idee sai Erdi sõnul alguse kirjastajalt ja Oti mänedžerilt. “Kuna ma olin tööalaselt Ott Leplandi ja tema tiimiga seotud, siis tehti raamatu koostamise ettepanek mulle,” rääkis Ert. Raamat on kirjutatud mina-vormis. “Mina olen üles kirjutanud Oti kaheksa kuu jooksul tekkinud mõtteid. Natukene on seal tagasvaadet lapsepõlve ja varjasesse noorusaega. Natukene on selles raamatus ka teiste inimeste arvamusi Otist. Nende inimeste omasid, kes temaga erinevatel eluperioodidel kokku on puutunud. Alustades emast ja Maikenist, Oti õpetajast ja väga heast sõbrast, lõpetades Koit Toome, Lauri Pihlapi ja kellega iganes veel,” tutvustas Ert.

Grete plaat tehakse igale vanusele

Grete Kleini esimene CD-plaat "Armastusega" jõuab peagi kauplustesse. Plaadil olevad laulud kirjutas Grete jaoks valmis ansambli Bad Orange laulja Kalmer Neidla. "Ma ei ole absoluutselt inimene, kes oleks uhke või nina püsti, et mina olen mina ise ja jään selleks. Võib-olla olengi selline hakkaja ja julge, et teen seda, mis mulle meeldib ja teen seda südamega," vahendab Õhtuleht Gretet. Uuel plaadil on nii Kalmeri kui Grete sõnul muusikat igale vanusele ja maitsele ning kindlat piiritlust ei ole.

Pilt


Imeline värviline aeg on käes! :)

Raen Väikene

ELMARI
PÄEVAPÜÜDJA

Top 3
1 Mina Ka Nublu feat. Reket
2 Kui laubä õhta jõudis Lõõtsavägilased
3 Me täna öösel ei maga Birgit Sarrap