Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Rahvastiku-uurija: Eesti peab olema valmis kohanema vanemaealiste kasvu suurenemisega
16.09.2009
Mullu tõusis Eesti elaniku keskmine oodatav eluiga 74,06 aastani, purustades nii viimase 50 aasta rekordi. Keskmine naine elab statistikaameti andmetel koguni 79,23-aastaseks ja mees 68,69-aastaseks. Eesti Demograafia Instituudi direktori Luule Sakkeuse sõnul on selle põhjuseks õnnetussurmade vähenemine.

Eestlaste suremuse peamised põhjused on siiani olnud samad, mis kõigil arenenud riikidel- pahaloomulised kasvajad ja vereringeelundkonna haigused. “Samas on Eestis olnud väga kõrge õnnetusjuhtumite, mürgistuste ja traumade tagajärjel suremine. Selle aasta oodatava eluea kasvu taga ongi kõige suuremal määral viimase komponendi ehk õnnetusjuhtumite tagajärjel suremise vähenemine,” tõi Sakkeus välja põhjuseid.

Samas on Eesti värskete Eurostati andmete põhjal oodatava eluea poolest Euroopa Liidu riikidest viimaste hulgas. “See on meie viimase 50 aasta arengu tulemus. Inimesed, kes täna on 50-aastased, on oma eluea kujundamisse panustanud eelmised 50 aastat kogu ühiskonnaga, kus me oleme elanud. Seega ei muutu näitajad ühe ööga vaid paratamatu mõju varasemast ajast tuleb meiega kaasa. On täiesti selge, et inimesed saavad täna sellesse väga tugevalt panustada ja see ongi olnud üks probleeme, mis meid on peamiselt tabanud. Me oleme varasematel aastatel jätnud oma eluea pikendamise teiste hoolde,” kommenteeris Sakkeus.

Maailma kõrgeim oodatav eluiga on Jaapanis, kus see küündib 85 eluaastani. Ka üle 100-aastaste hulk on seal hirmuäratav- üle 40 000. Sakkeuse hinnangul on tegemist näitajaga, mille poole pürgivad ka kõik teised riigid sh ka Eesti. “Tasub uurida, mis on nende pika eluea taga. Arvatavalt on seal kompleks tegureid, alates toitumisest, tervislikust mõtlemisest, ühiskonnapoolsest toetusest ja ennetavast tegevusest haiguste vältimisel,” pakkus Sakkeus jaapanlaste pika eluea põhjuseid.

Vanemteaduri sõnul räägitakse eluea pikenemisest ainult positiivses võtmes. “Selle kohta on öeldud, et see on üks kõige progressiivsem muutus, mis üldse maailmas on kunagi aset leidnud.”

Samas tuleb Sakkeuse hinnangul olla ühiskonnal valmis kohanemiseks vanemaealiste hulga suurenemisega. “Rahvastikustruktuur muutub sellega seoses oluliselt. Meil on tunduvalt rohkem vanureid kui lapsi ja selle tõttu tuleb organiseerida ühiskond ka vanurisõbralikuks ja toetavaks, et vanurid leiaks selles oma koha. Eesti puhul on esialgu probleemiks, et hoolimata kõrgenevast elueast tuleb elada selle eluea juures üle 20 aasta tingimustes, kus inimene ei tule igapäevategemistes toime. Seda tuleb võtta arvesse ja leida lahendusi arvestades, et vanemaid toetavaid põlvkondi on tunduvalt väiksem osa ja pole võimalik seda enam panna peredele koormuseks,” soovitas vanemteadur.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Mari-Liis Männik

EESTI LUGUDE
EDETABEL

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Kingitus Inga ja Toomas Lunge