Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised nädal 41
08.10.2012
Otsitakse uusi ooperitähti

Laupäeval andis Elmari “Muusikauudistele” intervjuu Neeme Kuningas. Oled 16–21aastane? Sul on hea hääl ja sa oled musikaalne, julge ja auahne? Sind oodatakse konkursile „Estonia otsib superstaare“. Eelvoorud toimuvad oktoobris üle Eesti. Grand Finale toimub 29. oktoobril Rahvusooper Estonia laval. 12 parimat saavad 2012/13 hooajal osaleda tasuta koolitusprogrammis OPERAtsioon VOX, mille patrooniks on Jassi Zahharov. Osalemiseks saatke vabas vormis avaldus vähemalt 2 tööpäeva enne maakondliku eelvooru toimumist aadressil heidi.sibul@opera.ee. Kui tähtaegselt ei ole mõnes piirkonnas registreerunud ühtegi kandidaati, siis zürii välja ei sõida. Avaldusel palutakse kirjeldada oma seniseid kokkupuuteid muusika ja laulmisega. Avaldusele lisage laulu- või muusikaõpetaja soovitus ja tema kontaktandmed. Eelvoorus tuleb esitada kaks vabalt valitud laulu (aeglane ja kiire, saatega või ilma) ja üks lühike luuletus.

Respekt tegi uue ballaadi

Neljapäeval helistasime Kerdole ja soovisime Elmari poolt palju õnne sünnipäevaks. Kerdo tähistas tähtpäeva Pariisis ning ei eitanud, et talle meeldib laias ilmas ringi rännata ja uusi kohti tundma saada. Just oma sünnipäevaks rihtis Kerdo uue laulu ilmumise. Tegu on ühe tema lemmiklaulu kaveriga. Loo originaali esitaja on Enrique Iglesias ja eestikeelse variandi pealkiri on „Ema“. Laulus teevad kaasa ka laululapsed Liisi Kaljo, Anna-Brit ja Reena-Rebecca. „Kutsun ülesse kõiki inimesi leidmaks rohkem aega nautida elu ja näha enda ümber ümbritsevat, rohkem aega, et näha enda ümber abivajajaid. Leidke rohkem aega, et oma lähedastele tihedamini öelda, kuidas neid armastate ja kui väga neist hoolite. Ärge pidage paljuks neid kallistada ja nendega kvaliteetaega veeta. Soovitan, leidke see aeg Facebook-i arvelt ja ärge laske sellel võrgustikul võimust võtta või petta saada sealsest maailmast, see ei ole tegelikkus ja reaalsus. Usun, et igaühel on tekkinud või tekib elus hetk, millest räägib see lugu - tekib hetk, kus me vajame ja igatseme oma ema rohkem kui midagi muud siin elus. Seetõttu palun, külastage oma Ema nii tihti kui võimalik, seniks kuni ta olemas on.“ Ansambel Respekt teeb hetkel ka ettevalmistusi „Eesti Laul 2013“ kandidaatlaulu esitamiseks. Kandidaatlaulu „Kadunud maal“ teeb Respekt avalikuks detsembris.

Shanoni trummar avaldas albumi

Raadiosõbralikku poprokki viljeleva bändi Shanon trummar Henry Hinno teeb vabal ajal hoopis kurjemat muusikat, nimelt thrashmetal bändi Trashless, mis andis äsja välja uue plaadi pealkirjaga "Awaiting Rebirth", vahendab Delfi. „Minu puhul pole väga vahet, mis stiili keegi teeb ja mis meeldib, aga on oluline, et asi oleks tehtud hästi. Ma ei kannata silmaotsaki suvaliselt kokku monteeritud ja tunneteta muusikat. Olen suur musafanatt, korjan vinüüle ja plaate ja naudin täiega, kuid metalimaailmas jäävad sõelale vaid need, kes jaksavad ja viitsivad teha. Olen küll metalit kuulanud alates 10. eluaastast ja juba siis unistasin tennisereket käes, suurtel lavadel möllamisest ja seetõttu pühendasingi Thrashlessi plaadi sellele unistusele ja austusele selle žanri vastu,“ räägib Henry.

Mustonen avaldas albumi

Andres Mustonen ei väsi üllatamast. Sedapuhku astub tema Crossover Quartet lavale uue albumi „A Tempo“ kavaga, kus kõlavad india, türgi, araabia ja tatari meloodiad, põimuvad oriendi ja õhtumaa rütmid, meloodiad ja jazziimprovisatioonid ja kohtuvad erinevad ajastud. „Muusika elab siis, kui ta harmoneerub oma aja esteetikaga. Antud kavas on meloodia ja harmoonia, intonatsioonide ring küll sajanditetagune, kuid rütmivõnked on need, mis elavad ja hingavad meiega tänases päevas. Kohati on need meeletult võimsad energiapursked, vahel aga vaiksed südametuksed. Ma imestan vahel isegi, kuivõrd hästi haakuvad keskaja anonüümsete autorite muusikalised mõtted meie omadega. Keel, mida loome, ei ole ei etno, ega folk, see on uus üle ajastute ulatuv kaar, kus isiklik ja üldinimlik emotsioon pulseerib ajastu rütmi,“ selgitab Mustonen antud kava olemust. “Tahan et muusika kõlaks alati aktuaalsena ja puudutaks kuulajat. Ühise helivälja otsimine sajandite sügavuse ja tänase vahel on oluline protsess, millega oleme koos Jaak Sooääre, Tanel Rubeni ja Taavo Remmeliga aastate jooksul aktviiselt tegelenud. Uus helikandja „A Tempo“ on üks selle töö tulemus, mille üle me oleme väga uhked,“ ütleb Andes Mustonen. Mees on mitmekülgne muusik – viiuldaja, dirigent, varajase muusika ansambli Hortus Musicus juht ja vanamuusika asjatundja. Tänavu tähistab Hortus Musicus oma 40. sünnipäeva arvukate kontsertidega. Väsimatu ja uutest ideedest tulvil Mustonen juhatab mainekaid sümfooniaorkestreid paljudes riikides, esineb solistina ja koos erinevate kammerkooseisudega. Kitarrist Jaak Sooäär, trummar Tanel Ruben ja bassist Taavo Remmel eesti jazzieliidist on Andres Mustonenile head loomingulised partnerid. Kvartett on aastatega hästi kokku sulanud – jazzmuusikud tunnevad end vabalt klassikamaailmas ja Andres Mustonen üllatab üha ägedamate improvisatsioonidega. Oma ansamblikaaslaste kohta ütleb Andres Mustonen: “ Jaak, Tanel ja Taavo vaimustavad professionaalid, kes jõuavad iga teose olemuseni ning samas on vabad ja vastuvõtlikud. Me inspireerime üksteist ja meie sädemetest tekib eriline leek“. Alguse sai kõik 2003. aasta Jazzkaarelt, kuhu Andres Mustonen tõi Hortus Musicuse koos keskaja muusika, rahvusvahelise trummiansambli ja kõhutantsijatega. Sellel erilisel kontserdil osales Tanel Ruben trummiansambli eestvedajana. Seejärel tekkis idee mängida klassikat aktuaalsel improvisatsioonilisel moel tegemata seejuures liiga klassikute nooditekstile. Kvarteti liikmeteks said Taneli sõbrad Jaak Sooäär ja Taavo Remmel. Iga aastaga on kvarteti muusika piirid laienenud geograafiliselt kaugemale ja veelgi sügavamale ajakaevu. Kui ansambli esimene heliplaat „Aria“ on klassikapärlite jazzilik tõlgendus, siis uus album oma orientaalse suunitlusega on tulisem ja rokilikum. Need kauged igatsused ja unistused, mis kunagi valati muusikasse, ei ole kuhugi kadunud. Armastus ja kirg, ausus ja austus on olulised ka tänapäeval.

Sander kaotas töö oksjonijuhina

Neljapäeval peeti Tartus noore kunsti oksjonit „Linn”, mis kuulutati välja juba septembris, kirjutab Eesti Päevaleht. Tartu loomemajanduskeskus palus oksjonit juhtima Mart Sanderi, kuid kuna Eesti Päevaleht tõi päevavalgele Mart Sanderi ja tema galeriiga seotud kunstivõltsingud, ei sobinud ta enam sellesse ametisse. „Loomemajanduse keskus otsustas, et kuna Mart Sanderi ümber on tekkinud meediakära, siis oleks osalejate keskendumine oksjonile raskendatud, kui tema seda juhib. Me arvasime, et see on kõige mõistlikum otsus,” ütles oksjoni projektijuht Liina Raus. Sander ise küll taandumisettepanekut ei teinud, kuid ei hakanud ka protesteerima. „Ta oli ise sellega nõus,” kinnitas Raus. Kuigi oksjoni juhi rolli Mart Sander enam ei sobinud, jäeti enampakkumisele alles Sanderi enda maalitud teos. Oksjoni juhiks sai Berk Vaher. Kuuendat korda toimunud Tartu noore kunsti oksjonile valis žürii 44 teost 29 kunstnikult.

Veziko suhe purunes

Lembelaulik Alen Veziko, kes kirjutanud mitmeid meelejäävaid laule nagu "Ei ole öeldud lihtsalt tuulde", on sunnitud sihitult mööda Eestimaad hulkuma, kuna tema väga pikaajaline suhe jooksis karile. Päris tavalist hulkumist Alen siiski ei harrasta, nimelt otsustas hüljatud muusik hoopis jalgratta selga karata, töötegemisse väike paus teha ning Eestimaale ring peale teha. Suhtele sai saatuslikuks tormiline muusikukarjäär, tunnistab noormees ise. "Mu elu on olnud kui karussell. Kõik need kontsertid ja veel plaat, mis ilmus - kõik see sai saatuslikuks mu 13 aasta pikkusele kooselule. Võtsin nüüd iseenda jaoks aega." Artisti elu pahupool olevat Aleni sõnul loob pidev elu ratastel olukorra, kus armastajad jäävad teinteisele võõraks. "Mina olen ikkagi põhisüüdlane, sest olen kodust ära olnud," jutustas Alen Kanal2 uudistesaatele "Reporter".

Tanel Padar alustas õpinguid gümnaasiumis

Rokitäht Tanel Padar, kel 15 aasta eest Haljala keskkool pooleli jäi, õpib sellest sügisest Tallinna täiskasvanute gümnaasiumis. Muusik käib Lasnamäel Katleri tänaval täiskasvanute gümnaasiumi 11. klassis, mida kinnitab ka asutuse õppejuht, vahendab Õhtuleht. Tanel Padar kustutati Haljala keskkooli nimekirjast 1997. aasta augustis, mis ajaks oli tal seljataga kümme kooliklassi. Pärast 2001. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitu meenutasid õpetajad poissi hea sõnaga, öeldes, et Tanel olnud lahtise peaga ja saanud vaevata hindeks nelju.

Liiv sai Tamperes tööd

Mõne päeva eest kirjutas Lauri Liiv alla lepingule Tampere teatriga - suuruselt teises Soome linnas tuleb varsti lavale Victor Hugo romaanil põhinev 1985. aastal Londonis esietendunud menumuusikal «Hüljatud» («Les Miséraables»). Kunagise menubändi Black Velvet solistil Lauril on kätte jõudnud kiire eluetapp - rohkem kui Eestis, viibib ta Lääne-Euroopas ning eriti tihti Hollandis - uurimas koostöövõimalusi mitme produtsendiga, kirjutab Õhtuleht. Võib aga tõsi olla, et see töö jääb nüüd mõneks ajaks siiski soiku, sest mahukat, peaaegu neli tundi kestvat lavalugu «Hüljatud» hakatakse Soomes ette valmistama järgmise aasta mais. Lavaküpseks peaks see saama uue hooaja hakul. Plaanis on seda mängida vähemalt terve hooaja - väikeste vaheaegadega 2014. aasta maini välja.
Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

Ö

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar