Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    

Lemmikud

Elmari lemmikhelilooja
Raadio Elmar kuulajad valisid armastatuimaks heliloojaks läbi aegade Raimond Valgre.
Lemmikute valimine on raadio Elmar jaoks saanud juba traditsiooniks. Kuue aastaga oleme teada saanud, et eestlaste lemmiknäitleja on Marko Matvere, lemmiklaul on Ruja “Suudlus läbi jäätunud klaasi”, lemmiklaulja on Ivo Linna ja lemmikansambel Kukerpillid, lemmikraamat Oskar Lutsu “Kevade” ning lemmiksõna “kallis”.

19-23. märtsini 2012 valisime rahva lemmikheliloojat. Kuulajad said terve nädala jooksul saata meile sõnumi või avaldada arvamust facebookis. Lemmikhelilooja selgumisele aitas kaasa ligi 4000 raadiokuulajat. Üsna tasavägises konkurentsis saavutas esikoha Raimond Valgre.

Raimond Valgre (7. oktoober 1913 Riisipere – 31. detsember 1949 Tallinn) oli eesti helilooja ja muusik. Ta oli üks tuntuimaid eesti heliloojaid, kelle laulud on muutunud üldrahvalikuks.
Lapsena võlus teda viiul, kuid ema otsustas klaveri kasuks. Tõenäoliselt veetis ta enamiku ajast siiski klaveril improviseerides ja populaarseid viise mängides, mitte etüüde harjutades. Hiljem, erinevates orkestrites ja ansamblites, mängis Raimond Valgre peale klaveri ka akordionit, kitarri ja trumme. Ning muidugi laulis.
Tema esimesed laulud valmisid 1933. aastal. Töötas elatise teenimiseks restoranimuusikuna ja orkestrijuhina Tallinnas, Tartus ja Pärnus.
Aastal 1988 avati Raplas Valgre kodumajal mälestustahvel. 2003. aastal avati Pärnus Raimond Valgre mälestusmärk.

Esimese trükitud laulu avaldas Valgre 1933 G. Dieseli varjunime all väljaandes «Modern Lööklaulud». Lauluks oli "Blond Aleksandra".

Kokku on ta loonud ligi sada laulu. Suure osa oma loomingust kirjutas ta loodus-, tunnete- ja ühiskonnateemadel.

Tema loomingu võib jagada kolmeks etapiks:
Restorani- ja salongimuusiku periood aastatel 1933-1941;
Sõja-aeg 1941-1945;
Sõjajärgne periood kuni 1949 aastani.
Oma laulude tekstid kirjutas Valgre valdavalt ise, kasutades selleks ka saksa, või ingliskeelset varianti.

Tuletame meelde, et Raimond Valgre sulest on sündinud näiteks sellised armastatud laulud: "Ei suutnud oodata sa mind"; "Helmi"; "Ma loodan, et saan sellest üle"; "Ma olen liig halb"; "Muinaslugu muusikas"; "Mul meeles veel meloodia"; "On kevad tulnud taas"; "Peagi saabun tagasi su juurde"; "Saaremaa valss"; "Sa eile ütlesid „jaa“"; "Sa ütled mulle „päikene“"; "Sinilind"; "Su silmist näen ma igal öösel und"; "Suveöö serenaad"; "Tartu marss"; "Vaid sina, Niina"; "Veel viivuks jää"; "Viljandi serenaad"; "Õige valik" jpt.

Elmari lemmikhelilooja top-10 sai alljärgnev:
1. Raimond Valgre
2. Olav Ehala
3. Sven Lõhmus
4. Arne Oit
5. Jaan Tätte
6. Jaagup Kreem
7. Rein Rannap
8. Hendrik Sal-Saller
9. Alo Mattiisen
10. Tõnis Mägi


Teise kümnesse jõudsid veel näiteks: Kustas Kikerpuu, Urmas Alender, Allan Vainola, Valter Ojakäär, Gustav Ernesaks jt.

Praeguseni tegutseva helooja Olav Ehalaga ajasime eetris ka veidi juttu. Olav Ehala oli tunnustuse üle väga rõõmus ja rääkis muuhulgas, et oma esimese laulu kirjutas ta 16-aastaselt ning saime teada, et üheks erilisemaks lauluks, oma loomingus, peab ta “Võta mind lehtede varju”.
Pilt


Ilusat advendiaega!

Kristiina Kraus ja
Tambet Ind

ÕHUS ON ARMASTUST

Top 3
1 Loomade farm Terminaator
2 Tükike taevast Tanel Padar
3 Me täna öösel ei maga Birgit Sarrap
Küsetlus

Missugune koht kodus vajab remonti?