Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    
title_gallery
Muusikauudised nädal 36
10.09.2018
Valminud on ansambli Vaikuse Viiv esimene lugu „Kollane liblikas”

Lugu esitavad Maia Vahtramäe ja Elis Loik, autoriks on aga Kristel Põld. Värske lugu kannab pealkirja „Kollane liblikas”.

„Selle loo esimesed viisijupid tulid minu juurde öösel. Sõnad on inspireeritud inimesest, kellest on siiani tähenduslik jälg minu hinges,“ meenutab Kristel Põld.  

„Maia sume hääl on mind alati köitnud ja nii ma talle seda, enda jaoks väga olulist pala, pakkusin,” paljastab loo autor esitaja valikut.

Elis Loik ja Maia Vahtramäe on Eesti muusikamaailmas figureerinud juba mõnda aega, kuid selline koostöö on esmakordne ja juba mõnda aega on nad uue koosseisuga prooviruumis plaani pidanud.

„Kui Kristel mulle seda lugu pakkus, siis oli mul kindel tingimus, et saaksin seda lugu laulda koos Elisega, sest olime mõnda aega planeerinud uut koosseisu ja see oli minu arvates ilus esimene lugu, ilus algus,” räägib Maia.

Pala muusikalist vormi aitas Kristel Põllul kujundada Markus Lattikas, samuti lõi kaasa projektis palju muusikuid.

Stuudios mängisid klaveril Markus Lattikas, kitarril Mihkel Pilt, basskitarril Roland Jairus, trummidel Elvis Jakobson, I viiulit Triin Veissmann, II viiulit Melissa Carita Ots, vioolal Hanna Maria Semper, tšellot Aleksander Sebastian Lattikas.

 

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv avaldavad albumi

Duo Maarja Nuut & Ruum (Hendrik Kaljujärv) album "Muunduja" ilmub 5. oktoobril digitaalselt, vinüülplaadil ning CD-l, avaldaja on Suurbritannia plaadifirma 130701. "Muunduja" sisaldab üheksat lugu, mis on laulja ja viiuldaja Maarja Nuudi ning elektroonilise muusiku Ruum (Hendrik Kaljujärv) esimene ühine looming. Maarja laulab, kasutab luuperit ning mängib albumil viiulit ja klahvpille; Hendrik mängib sisse erinevaid analoog- ja digitaalsüntesaatoreid ning kasutab välisalvestusi ja "leitud helisid". Albumi sõnalised palad toetuvad Eesti pärimuslugudele.
"Muunduja" on salvestatud 2017. aasta juulis Peeter Salmela stuudios Kalamajas Tallinnas ning Maarja ja Hendriku kodustuudiotes.
Maarja Nuut on laulja ja viiuldaja ning võluv esineja, kes on võitnud paljude kuulajate ja kriitikute tähelepanu üle maailma.

Hendrik Kaljujärv on loonud hulgaliselt helikujundusi ja muusikateoseid teatrilavastustele, näitustele ja filmidele, ühtlasi on ta lavastaja ja etenduskunstnik. Ta on võitnud auhindu nii oma heliloomingu kui lavastajatöö eest. Hendrik on osalenud mitmetes muusikakooslustes, lisaks koostööle Maarja Nuudiga tegutseb ta koos Karl Saksiga Cubus Larviku nime all.

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest, olles pälvinud sooja vastuvõtu mitmel pool maailmas.

 

Hang Over Me vürtsitb muusikamaastikku kodumaise rokkmuusikaga

Uus ansambel Hang Over Me on otsustanud vürtsitada Eesti muusikamaastikku eestikeelse rokkmuusikaga ning neil on valminud esimene singel "Jäädki mängima". Lugu valmis terve bändi koostöös ja sõnad on kirjutanud solist Richard Sepajõe. Lugu on salvestatud Franck Reisneri stuudios Studio89 ning loo produtseerinud on selle Kauro Tafitšuk ja Rauno Avel.

 

Värske pop-jazzikooslus Elvus avaldas esimese loo

Käesolevast kevadest tegutsev pop-jazzi ansambel Elvus avalikustas esimese singli, mis kannab pealkirja „Rõõm on sama tõene kui kurbus“. Loo viisi ja sõnade autoriks on bändi solist Tuuli Velling.

Elvusesse, mis on nime saanud Johannes Aaviku uudissõna „elv“ – võrdne, ühesuurune – järgi, kuuluvad veel Teet Velling (kitarrid), Mart Soo (kitarrid, elektroonika) ning Tanel Ruben (löökriistad).

Laval võib Elvust kohata algaval Eesti Jazzliidu sügishooajal, mil ootavad ees esinemised Rakveres, Valgas ja Tallinnas.

 

Eesti Laul läbib põhjaliku uuenduskuuri

Eesti Laulu konkurss läbib uuel hooajal korraliku värskenduskuuri, tuues endaga mitmeid suuri muudatusi.

Kui seni pääses kõigi osalejate seast poolfinaalidesse 10+10 artisti ning finaali samuti 10, siis nüüd tõuseb see arv 12-le. See tähendab, et poolfinaalides näeb kokku 24 lauljat ning finaali jõuab edasi neist 12.

Oma panuse saavad sellest aastast taas anda ka välismaa laulukirjutajad ehk oodatud on kõik laulukonkursil osaleda soovivad laulukirjutajad ja -esitajad. Küll aga tuleb arvestada nüüdsest osalustasuga, mille suurus sõltub esitatava loo keelest. Eestikeelse laulu osavõtumaks on 25 eurot ja võõrkeelsel 50 eurot. Eesti Laulu värske peaprodutsendi Tomi Rahula sõnul on tasu eesmärk selekteerida välja väärt lood, et inimesed ei tuleks konkursile niisama nalja tegema. “Kui juba saadetakse lugu, siis see peab olema korrektne toode,” sõnas ta.

Osalustasu tõttu kaob ka senine viimasel minutil andmekandjaga telemajja tormamine, kuna registreerimine läheb pangalingi kaudu veebipõhiseks.

Kogu konkursile laekunud laulude osalustasu kantakse Eurovisioonile jõudva Eesti Laulu võiduloo lavashow fondi. ERR eraldi sellesse enam ei panusta ning kasutatav summa on seega algusest peale avalik. Loomulikult on artistil soovi korral võimalik ise lisakulusid kanda.

Üks suurimaid muudatusi ootab aga ees poolfinaale, mis võtavad samuti kontserdimõõtmed, liikudes live-ülesastumistega Tallinnast välja. Rahula sõnul on selle taga soov jõuda rahvale lähemale, kuid kus täpsemalt kontserdid aset leiavad, seda praegu veel ei tea. “Läbirääkimised käivad,” selgitas ta.

Kõik Eesti Laul 2019 konkursile esitatud laulud peavad olema täiesti uued ja nende esmaavaldamise õigus jääb ERR-ile poolfinalistide avalikustamise ajal.

 

Müügil on Jaak Joala kogumikplaat venekeelsete lauludega

Müügile on jõudnud kogumikplaat Jaak Joala venekeelsete lauludega, mil pealkirjaks “Jääda iseendaks”. 

21 lugu on salvestatud ajavahemikus 1978 – 1986. See on laululegendi loometee tippaeg, vastuoluline ja mäslev, mil Eestis hakati Jaaku kutsuma “Kremli ööbikuks”, sest teda oli näha-kuulda rohkem mujal kui kodumaal.

Plaadi teljeks on Jaagu koostöö ansambliga Radar ning nende ühine ülesastumine telefilmis “Teisikud”. Antud kogumikul pole mitte ainult Radari ja Jaagu ühistöö. Jaagule kirjutasid omal ajal laule kõik Nõukogude Liidu paremad heliloojad ning sajad noored laulukirjutajad seisid lootusrikkalt järjekorras, et Jaak nende loomingu publiku ette tooks. Siit leiame haruldusi, mis on siin ainult tänu muusikakollektsionääride erakogudele kui ka laialdast populaarsust võitnud lööklaule.

Heliloojate loendist leiame Raimonds Paulsi, David Tuhmanovi, Valeri Sevastjanovi, Viktor Reznikovi, Mark Minkovi jt nimed.

Plaadi koostaja Olavi Pihlamägi: “Kogumikuga jätkame Jaak Joala helikandjate seeriat. Kõiki plaate seob küll ühine kujundus ja sisuline lahendus, kuid see on plaat, mis vaatamata oma vene keeles kõlavatele lauludele, on varustatud ka eestikeelsete tekstidega.

 

Punkansambel Tabloited avaldas Ida-Virumaal filmitud muusikavideo

31. augustil ilmus punkansamblil Tabloited uus muusikavideo “Põlenud kivide maa”, mis viib vaataja retkele mööda Ida-Virumaa tööstuslinnastu äärealasid. Pala on ka esimene singel bändi kunagi ilmuvalt teiselt kauamängivalt.

“Mulle meeldib kolada kodukandis ringi, nautida siinseid kontraste, videosse on koondatud valik vaateid selle suve retkedest,” selgitas ansambli kitarrist ja laulukirjutaja Mart Niineste. Ta lisas, et pala helikeel on mõjutatud mingil määral Saksamaa kraut-rock ansambli Neu ja veidi ka Venemaa post-punk bändi Kino loomingust: “Lihtsus ennekõike, suur osa loost käib kahel duuril, vahepeal tuleb kolmas ka juurde.”

Loo salvestas helirežissöör Fedor Lavrov, kes on oma kodumaal Narva jõe taga tuntud Nõukogude Liidu esimese anarcho-punk bändi Otdel Samoiskorenenenija ja post-punk projekti Narodnoje Opoltchenije liidrina. “Absoluutne legend ja väga lahe inimene. On au temaga juba teist korda albumit salvestada,” iseloomustab Niineste koostööpartnerit.

 

Pilt


Mõnus jaanuarikuu...

ELMARI TANTSUÕHTU

Top 3
1 Sel ööl on tunne Liis Lemsalu
2 Loomade farm Terminaator
3 Need read Karl-Erik Taukar