Tallinn ja Harjumaa 91,5    Läänemaa 92,2    Kesk-Eesti 91,7    Saaremaa 91,5    Pärnumaa 99,0    Lõuna-Eesti 91,2   Tartu linn 88,5                    

Uus laul

Kuidas saata uusi laule raadiosse Elmar?

Tegelikult on kõik väga lihtne. Kui laul valmis, siis saatke allalaadimislink muusikatoimetaja aadressil: lianakolod@gmail.com või elmar@elmar.ee. Võite kasutada erinevaid faililaadureid või ftp servereid. Palume Teil mitte saata faili otse e-mailile, kuna faili suuruse tõttu ei pruugi see meieni jõuda. Laulu formaat võiks olla .wav või äärmisel juhul .mp3 (soovitavalt bitrate 224 kbps või suurem).

Saatejuht Raen Väikene on kirjutanud nii:

Nii mõnigi kord on mu kolleegid kõrtsi- ja peomuusikud minu poole pöördunud murega, et "tegin uue loo ja tahaks seda raadiosse saata. Mida teha?". Või siis, et "tegin uue loo, saatsin teile raadiosse ka, aga seda ei mängita. Mida teha?"

Kuna ma ise näen kogu seda asja nii raadiomehe, (kõrtsi)muusiku, kui ka koduse muusikasalvestaja vaatevinklist, siis püüan siia mõned mõtted kirja panna. Need on siis tõesti vaid minu mõtted, sest ma ei tea eriti, kuidas täpselt teistes raadiojaamades asjad käivad jne.

Esiteks - vägagi sageli teevad bändid tänapäeval kogu loo otsast lõpuni ise. Kui on väga hea lugu, andekad mängijad ja hea kõrvaga miksija, siis võib see täitsa toimida. Aga enamasti pigem mitte. Bänd ise pole oma muusika suhtes objektiivne ja see, mis endale tundub hea ja armas, võib muule maailmale kõlada amatöörlikult. Teine häda on selles, et bändidele, kes päevast päeva mängivad kõrtsides, kipub vastav maneer külge jääma. Väljendugu see siis häälest ära kitarrides, lohakalt laulmises või lihtsalt kõrtsi temaatikas - see süldilik maneer kostab välja ning ükski raadiojaam ei taha sellist muusikat oma playlisti. Seepärast soovitaks ma - kasutage proffe! Las keegi kirjutab korraliku teksti. Kui vaja, palgake stuudiomuusikud enda asemel mängima. Võtke kampa produtsent, kes kogu protsessi kriitiliselt kuulab ja vajadusel suunab. Las salvestavad, miksivad ja masterdavad inimesed, kel on vastavad ruumid, riistad ja kogemused. Raha kulub, aga tulemus saab palju kiiremeni valmis ja kõvasti kuulatavam, kui kodus ise nikerdades.

Teiseks - ärge salvestage ja tooge raadiosse tuntud ja äraleierdatud lugusid. Originaalid kõlavad eetris niikuinii ja selleks, et konkureerida, peab kaver olema originaalist oluliselt originaalsem ja lisaväärtusega. Palju lihtsam on teha uut muusikat ja sellega silma torgata. Looge päris ise, või kaverdage seda, mida siinmail pole veel kaverdatatud. Pealegi, päris oma loo puhul on ka asjad autorikaitse- ja tasudega lihtsad. 

Kolmandaks - muusikat võib raadiosse saata jätkuvalt tavalise CD-plaadina, aga ka e-kirjaga, millele on lisatud link muusikaga. Sel teisel juhul oleks aga mõistlik teha loost kaks varianti - üks väike MP3 kiireks eelkuulamiseks ja teine korraliku kvaliteediga wav. hilisemaks allalaadimiseks. Tõsi on aga, et uut muusikat tuleb raadiosse võrdlemisi palju ja, et tundmatu nimena muusikatoimetajale silma jääda, on abiks kaubandusliku välimusega ja informatiivne "pakend". Ehk siis kvaliteetne plaadiümbris, meeleolukas foto bändist, info tegijate ning loo kohta jne.

Neljandaks - olge ise aktiivsed ja vastutulelikud. Kui raadio pakub teile võimalust eetris sõna saada, endast ja oma muusikast rääkida, siis ei tohiks ükski kella-aeg liiga varajane ja ükski vahemaa liiga pikk olla. Eeter tuleb raadios ära täita niikuinii ja kui ei räägi teie endast, räägib endast keegi teine. Mul on raadiotöötajana küllaga nii väga positiivseid näiteid, kui ka selliseid, kus ma bändi apaatsuse üle siiralt imestan.

Viiendaks - ärge pressige ka liiga peale, kui teie lugu raadios eriti kõlada ei taha. Tuleb aru saada, et riigiraadiod välja arvatud, on kõik jaamad erajaamad ning ühelgi bändil pole EV Põhiseadusega automaatselt pääs eetrisse tagatud. Pääsu eetrisse otsustab vastava raadiojaama tegevjuhtkond, kes teeb seda lähtudes nii jaama muusikalisest suunitlusest, hetke olukorrast meelelahutusmaastikul, kui ka puhtalt enda subjektiivsest maitsest. See viimane võib bändidele meeldida või ka mitte, aga nii lihtsalt on. Kuniks jaama kuulajareitingud kardinaalselt ei kuku. Aga reaalsus on, et kui näiteks Kükametsa rahvale läheb kohaliku külakapelli uus lugu väga korda, siis üleriigilises mõttes ei mõjuta loo raadioeetris mängimine-mittemängimine jaama reitinguid kuigivõrdki. Ehk siis - saatsite loo raadiosse, ei mängita ... no, siis ei mängita. Ju ei sobinud. Järgmine lugu saab parem.


Kuuendaks - ärge tehke ka liiga pikki lugusid. 6+ minutit on raadiohiti jaoks ikka röögatult pikk aeg ja selleks, et seda sisuka muusikaga täita, peab üsna geenius olema. Pigem on siiski tegu kunstlikult pikaks venitatud looga. Esiteks on sellist asja tüütu kuulata, teiseks ei mahu nii pikk lugu mitte just alati eetrisse rubriikide ja saadete vahele ära.

Seitsmendaks - ärge kasutage loo alguses ega lõpus pikki sisse- ja väljahajumisi. Ega ka mingeid väga vaikseid ja tühje kohti loo keskel. Need ei kosta näiteks autosõidul välja, kuulaja võib arvata, et jaam on eetrist maas ja vahetab kanalit. Taoline mix võib olla sobilik albumile, mida kuulatakse kodus kõrvaklappidega, aga hea raadioversioon algab ja lõppeb konkreetselt ning ei jää loo keskel pikalt seisma. 

Kaheksandaks - kui lugu on hea, on hea. Aga veel parem on, kui looga käib kaasas mingi sündmus. On selleks siis kohe-kohe toimuv tasuta kontsert või sõidab bändi laulja tünni sees Niagara kosest alla ja ei laula võibolla enam iial ... Siia vahele mahub nii mõndagi ja iga taoline nupuke on raadiomeeste silmis plussiks.::)))Pilt


Ilusat advendiaega!

Tiiu Sommer ja
Lauri Hermann

ÄRKA, KAUNIS MAA!

Top 3
1 Loomade farm Terminaator
2 Tükike taevast Tanel Padar
3 Me täna öösel ei maga Birgit Sarrap
Küsetlus

Missugune koht kodus vajab remonti?